Geniz eti ve bademcik iltihabı ve tedavisi
Menu

Geniz eti ve bademcik iltihabı ve tedavisi

geniz eti ve bademcik

Geniz eti ve bademcik iltihabı nedeni ile pek çok çocuk ya da yetişkin ağır sorunlar yaşarlar. Aslında hem geniz eti hem de bademcik bağışıklık sistemi için çalışırlar. Çeşitli hastalıklar ve enfeksiyonlara karşı vücudumuzun geliştirdiği dokulardır. İşte, geniz eti ve bademcik iltihabı ile ilgili her şey ;

Geniz eti nedir?

Geniz burnumuzun arka kısmında bulunur. Bu bölgede oluşan geniz eti, aslında bağışıklık sistemi ile direkt ilgilidir. Enfeksiyonlara karşı bu bölgeyi korur. Bu dokuda oluşan büyümeler geniz eti sorunlarına neden olur. Geniz eti hemen hemen tüm insanlarda doğuştan bulunur. Fakat, sadece iltihaplandığında ya da büyüdüğünde sorun haline gelir.

Geniz eti iltihabı belirtileri nelerdir?

Geniz eti iltihabı nedeni ile pek çok solunum sıkıntıları yaşanır. Ağız açık uyuma, nefes almada zorluklar, horlama, ağız kuruluğu, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, uyku apnesi, sık tekrarlayan orta kulak iltihapları başlıca belirtilerdir.

Hangi durumda geniz eti ameliyatı yapılır?

Geniz eti iltihabı ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bu durumda sadece iltihap ve yakınmalardan hasta kurtulur. Fakat, geniz etinde oluşan büyüme engellenemez. Bir süre sonra tekrar iltihap tekrarlayabilir. Bu durumda geniz etinde büyüme varsa ameliyat düşünülür. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Geniz eti ameliyatı her ameliyat kadar risk taşır. Anestezi kaynaklı riskler vardır fakat uzman doktor ve uzman klinikte yapılan ameliyatlarda sorun çıkma olasılığı çok düşüktür.

geniz eti ve bademcik rahatsızlığı

Geniz eti tekrarlayabilir mi?

Geniz eti, ameliyat sonrasında kendini tekrarlayabilir. Buluğ çağında tekrar büyüme yapabilir.

Bademcik iltihabı:

Bademcik nedir ve nasıl iltihaplanır?

Bademcik boğazımızda iki adet olan bağışıklık sistemi dokularıdır. Bademcikler, boğaz yolundan giren mikrop, bakteri ve virüslere karşı antikor üretirler. Fakat, bademcikler mikrop ve bakterilerle maruz kaldıklarında iltihaplanırlar. Tedavi ile iltihap geçer. Her iltihapla bademcik biraz daha büyür. Bademcik iltihaplandığında üzeri kırmızı ya da beyaz sarı gözükebilir. Bu durumda hemen bir KKBB uzmanına gözükmek gereklidir.

Bademcik iltihabı belirtileri nelerdir?

Ateş, yutkunma zorluğu, boğaz ağrısı, halsizlik, boyunda şişlikler, konuşma değişikliği başlıca bademcik iltihabı belirtileridir.

Bademcik iltihabında antibiyotik:

Bademcik iltihabında antibiyotik kullanılır. Fakat, iltihaba her antibiyotik iyi gelmemektedir. Genel olarak, boğazdan bir kültür alınır ve ona göre antibiyotik kullanılır.

Bademcik ameliyatı ne zaman yapılır?

Sık sık iltihaplanma yapan bademciklere direk ameliyat yapılması düşünülür. İltihap olmasa bile solunumu ve yutmayı zorlaştıran büyüklüğe ulaşan bademciklerde alınır. Ameliyat çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde lokal anestezi ile uygulanır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.