Menu

Gençleştiren ve zindelik veren yiyecekler

genç baş

Bazı yiyecekler ve vitaminler yaşlanma karşıtıdır. Vücudumuzun yaşlanmasını engellerler. Fakat, bunların yanında sigara ve alkol tüketmemek, spor yapmak gereklidir. Bunları yapıp, hayatınızı düzene sokmazsanız ne yerseniz yiyin veya çok spor yapın bir faydası olmayacaktır. İşte gençleştiren yiyecekler ;

gençleşmek1

Tam tahıllı makarna ; Normal bildiğimiz buğdaydan yapılan makarnalara göre çok daha sağlıklıdır.  Güçlü bir antioksidandır. Lifli olması nedeni ile kalp krizini engeller, bağırsaklar ve sindirim sistemiyle dosttur. Yaşlanma karşıtı ve enerji kaynağıdır.

Patlamış mısır ; Normal mısırda olmayan polifenol isimli kanser savaşçısı kimyasal patlamış mısırda bulunur. Kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyen bu kimyasal aynı zamanda kanserli hücrelerin küçülmesini de sağlıyor. Tek şart, mısırı patlatırken yağsız halde hazırlamaktır.

Organik süt; Organik süt içinde normal süte oranla çok daha fazla lutein, beta karoten ve E vitamini bulunuyor. Bu oran normal süte göre en az %50 daha fazladır. Organik süt güçlü bir antioksidandır. Zayıflamadan, kemik sağlığına kadar hatta kansere karşı bir koruyucudur.

gençleşmek4

Yumurta ; İçinde lutein oranı düşük olsada hızla kana karışıp, emilmesi nedeni ile yumurta iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Lutein yaşlanma karşıtı bir kimyasaldır. Kansere karşı bizi korur ve bağışıklık sistemini hızla güçlendirir. Yıllarca yumurtanın kolesterol değerlerini yükseltip bize zarar verdiği söylense de son yapılan araştırmalar durumu çok farklı bir noktaya taşımıştır.

Fasulye ; Vücudumuzun ürettiği zararlı serbest radikaller, kanser başta olmak üzere, cilt yaşlanması ve bağışıklık sistemini çökertir. Fasulye içinde bulunan fitokimyasallar, serbest radikalleri yok etmektedir.

gençleşmek3

Yoğurt; Günde 3 kase yoğurt yiyenler, daha sağlıklıdır. Çünkü,  yoğurt vücuda alınan tüm antioksidanların çalışması için zemin hazırlar. Kalp krizi, yorgunluk ve kronik hastalıklara karşı bizi korur.

Doğal tatlandırıcılar ; günlük hayatta kullandığımız şeker ve sentetik tatlandırıcılar bize ciddi manada zararlar vermektedir. Onların yerine, bal, esmer şeker ve pekmez gibi doğal tatlandırıcılar kullanmak gereklidir. Hem bu ürünler birer antioksidandır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.