Gen teknolojisindeki yeni buluşlar
Menu

Gen teknolojisindeki yeni buluşlar

gen teknolojisi

Dünyamız ve teknolojimiz her geçen gün hızla ilerliyor. Bu sayede ilerleyen dönemde pek çok hastalık tarihe karışacak gibi duruyor. Geçen yıllarda yapılan Genom projesi ile DNA ve RNA üretildi. Böylece, genetik bilgileri aktarmanın onların tekelinde olmadığı anlaşıldı.

gen çalışmaları

Amerika’da, ilk laboratuar ortamında maya kromozomu üretildi. Peki, bunun faydası ne derseniz, DNA parçaları artık klonlanabilecek. Bir dönüm noktası kabul edilen maya kromozomu, çok önemli. Çünkü, mayanın insan yapısı ile ortak 2 bin geni olduğu biliniyor. Üretilen maya kromozomu, sıtma ilacı üretiyor. Bu nedenle aşı üretiminde kullanılacak.

gen teknolojileri

Biyologlar, 2010 yılında, DNA parçalarını bir araya getirerek, ilk sentetik hücreyi yaratmışlardı. Böylece, bilim adamları, sentetik DNA ve RNA ile yaşamı taklit edebilme yeteneğini kazandılar.  Gen teknolojisinin bu kadar hızlı gelişmesi gelecek dönemin hastalıklar açısından çok daha iyi olmasını sağlayacak.

gen teknolojisinde yeni buluşlar

Amerika’da, Duke üniversitesi kendini iyileştiren kas dokusu yarattı. Böylece, pek çok kaza ve yaralanmalarda çözüm ortaya çok rahat koyulacak. Laboratuar ortamında üretilen kas dokularının kök hücreleri kullanılarak kendi kendini iyileştirdiği gözlemlendi.  Kas dokuları, farelerde nakil yapılarak kullanıldı. Uyum mükemmeldi. Böylece, kaza ya da belirli hastalıklar ile kasları kullanılmayacak hale gelen hastalarda, yeniden kas dokusu canlandırılabilecektir. Kök hücreler, kandan kemiğe, sinirden deriye her türlü hücreye dönüşebilme yetisindedir. Vücutta bu nedenle beyne kadar pek çok noktada kullanılması planlanıyor.

gen teknolojisindeki gelişmeler

Geleceğin, genlerimiz ile ilgili şifrelerin çözülmesi ile çok daha parlak olduğu bir kesin. Dünyanın pek çok yerinde bilim adamları bu konuda ilerleme kaydediyor. Yakın zamanda, kanser, felç gibi pek çok hastalık tarihe karışacak gibi duruyor. Böylece, insan hayatı çok daha fazla uzayacak ve sağlıklı olacaktır.