Menu

Gelecek nasıl olacak

yakın gelecek

Dünyada geleceğin ne ve nasıl olacağını merak etmeyen hiç kimse yoktur. Yaşam tarzı, kullandığımız cihazlar hatta kıyafetler bile merak edilen sorulardır. Bu listede 2015 ve sonrasında çeşitli tahminler ile yakın geleceğin nasıl olacağı konusunda bazı düşünceleri bulacaksınız. İşte, gelecek ;

otopilot

Autopilot Otomobiller ;

2020 yılında bilim adamları, arabaların bizim yerimize sürüş, yol seçimi yapan bir şekilde çalışacağını söylüyor. Böylece, araba kazalarının sıfıra inmesi ve trafiğin rahatlaması düşünülüyor. Bu konuda yapılan çalışmaların ilk örnekleri sürüş yaptı fakat biraz daha çalışılması gerekiyor.

uçan arabalar

Uçan otomobiller ;

2020 ve 2040 yılları artık uçan arabaların sıklıkla kullanıldığı yıllar olacaktır. Bilim adamları uzun yıllardır bu konuda çalışıyorlar. Fakat, bu arabalar için park alanları, benzin maliyetinin yüksekliği nedeni ile biraz daha çalışmak gerekiyor. Örneğin, güneş enerjisi kullanan uçan araba çalışması bile var.

beyin kontrolü

Beyin Kontrolleri ;

Yakın bir gelecekte evinizde kanal değiştirmek, ses seviyesini ayarlamak gibi pek çok işi beyniniz ile yapacaksınız. Uzmanlar beyin kontrolü ile çalışan makinelerin yapımı için çalışıyorlar. İşin özü beyin dalgası ile çalışan makine tasarımındadır.

suretler

Suretler ;

Bruce Willis’in oynadığı Suretler filmini hatırlarsınız. Film, 2054 yılında geçen ve sizin evde olduğunuz fakat suretinizin dışarıda çalıştığı bir konuyu içeriyordu. Neredeyse sanal bir video oyunu gibi olan bu olay, aslında çok da abartılı bir konu değildir. Çünkü, uzmanlar bu konuda yaklaşık son 4-5 yıldır çalışıyor.

taşınabilir lazer

Taşınabilir lazer kalemler ;

2017 yılında taşınabilir lazerlerin artık yanımızda olacağını bilim adamları söylüyor. Bu kalemler sızdırmazlık özelliği taşıyacak ve pek çok konuda size yardımcı olacak.

kaza yapmayan araba

Kaza geçirmez araba tasarımları ;

Volvo araba firması, 2020 yılında kaza geçirmeyen bir arabayı trafiğe çıkaracağını söylüyor. Bu araçlarda sonar, sürücü uyarı sistemi, radar bulunacak. Araba kazaları ile binlerce insanın öldüğü dünyamızda bu araçların önemi çok büyüktür.

monitör

Çoklu Monitörler ;

Evinizin her köşesinde dokunmatik monitörlerin olduğunu düşünün bu çok kolaylık olurdu. Iron Man filminde Tony Stark evin her yerinden dokunmatik monitör ile çalışmaktaydı. İnternette gezmek veya bilgiye erişmek için kullanılabilecek bu monitörler hayatı kolaylaştıracak bir teknolojidir.

emt

EMT hizmeti ;

Arabanız artık hiç kaybolmayacak ve ihtiyaç duyduğu an yardım çağırabilecek. Bilim adamları, herhangi bir yaralanma anında görevlileri bilgilendirmeğe yardımcı olacak. İyi reaksiyon ve zamanında, hızlı karar verme konusunda insanlara yardımcı olacak bu teknoloji çok yakın zamanda hayatımıza girecek.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.