Gece el uyuşması; Karpal tünel sendromu
Menu

Gece el uyuşması; Karpal tünel sendromu

el uyuşması

Baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının iç kısmında olan uyuşukluk karpal tünel sendromu olarak bilinir. Sıklıkla gece uykusu sırasında kendini çok daha fazla hissettirir.  Uyanıldığında ellerin çok uyuşuk olması en bilinen belirtisidir. Bunun başlıca nedeni, el bileği üzerinde olan sinirin karpal tünel ismi verilen alanda sıkışmasıdır.

karpal tünel sendromu nedir

Özellikle gece uykusu sırasında elin çok uyuşmasının başlıca nedeni, uyku sırasında elin bükülmesi ya da sıkışmasıdır. Bu nedenle gece uykusunda bileği sabitleyen çeşitli araçlar kullanılır. Karpal tünel sendromunda sıkışıklık uzun süre tedavi edilmez ise, gündüz saatlerin de uyuşmalar oluşur. kalıcı uyuşukluk ve daha ilerlediğinde el içinde kaslarda güçsüzlük oluşabilir.

Genel olarak el bileği üzerinde olan median sinirinin tünel içinde sıkışmasıdır. Sıklıkla orta yaş üzeri kadınlarda daha sık rastlanan bir durumdur. El kemiklerinde ön kolun iç yüzeyinde olan median siniri ve tendonlar bulunur. Tendonlar elin kapanması ve parmakları bükme esnasında yardım ederler. Median siniri ilk üç parmak ve yüzük parmağının hissini oluşturur. Bu bölgede olan bazı kasların hareketini de sağlar. Karpal tünel ise, el bileğinde avuca doğru devam eden bir banttır. Median sinir bu tünelde tendonların arasına sıkışınca karpal tünel sendromu oluşur.

Karpal tünel sendromu nedenleri nelerdir?

Karpal tünel sendromu bazı durumlarda riskini arttırır. Gebelik, şişmanlık, romatoid artirit ve el bileği iltihabı, romatizmal hastalıklar, östrojen kullanımı, diyabet, tiroid bezinin az çalışması, el bileği kırıkları, alkolizmde risk artar. Karpal tünel içinde oluşan iltihap ve ödemlerde karpal tünel sendromu rahatlıkla oluşur. Karpal tünelin dar olması da hastalığın oluşmasına zemin hazırlar.

Karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir?

Elin ilk üç parmağında oluşan uyuşma, iğnelenme ve yanmalar vardır. Bazen el ile sınırlı kalmayıp, ön kola yayılabilir. Ellerde ilerleyen vakalarda güçsüzlük ve kas erimesi oluşabilir. Parmak uçlarında kavrama becerisi azalması bir diğer konudur. Hastalar gece yakınırlar. Uykuda ellerde oluşan uyuşmalar sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Karpal tünel sendromu tanısı nasıl koyulur?

Ellerde oluşan gece uyuşmaları, muayene yapıldığında ilk üç parmakta duyu bozukluğu karpal tünel sendromu olarak bilinir. El bileği üzerine vurulduğunda avuç içinde elektrik çarpması hissedilmesi, karpal tünel sendromuna en büyük belirtidir. Hastalığın kesin olarak teşhisi EMG ile koyulur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.