GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) SİGARANIN ZARARLARI
Menu

Gebelikte sigaranın zararları

hamilelikte sigara kullanmak

Sigaranın zararlarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Pek çok toplumsal kampanya ile sigara alışkanlığından kurtulmaya çalışılıyor. Normal bir bedende yarattığı tahribat çok yüksekken, hamileyken sigara içmek en tehlikeli olaydır. Çünkü, sigaranın tüm zararlı etkileri kan yoluyla bebeğe geçmektedir.

hamilelik ve sigara

Uzmanlar, günde içilen 1-2 sigaranın bile hamilelere çok ciddi zarar verdiğini söylemektedir. Sigara dumanı içinde bulunan binlerce zehirli madde vardır. Nikotin ve karbon monoksit gebelikte kan yolu ile en hızlı geçen zehirlerdir. Hatta emzirme döneminde bile sigara içildiğinde anne sütü ile bebeğe bu zararlı maddeler geçmektedir.

Gebelikte sigara kullanımının bebeğe verdiği zararlar ;

Erken doğum yapma,

Premature, düşük ağırlıklı bebek doğumu,

Bebeğin akciğerlerinde gelişim bozukluğu,

Bebeğin doğum sonrası yoğun bakım ihtiyacı,

Bebeğin doğum sonrası ani ölmesi,

Bebeğin eşinin erken ayrılması,

Erken su gelmesi,

Düşük riski,

Poland sekansı ; Bu hastalıkta cilt yapısı ince olabilir, cildin altında yağ tabakası eksik olabilir. Göğüs kafesi gelişmemiş veya eksik olabilir. Kürek kemikleri anormal gelişmiş olabilir. Kusurlu omurga ve böbrek oluşabilir. Poland sendromu kesinlikle zeka geriliği değildir.

Kalp anormallikleri,

Karın duvarı anormalliği,

Yarım damak dudak yapısı.

hamilelikte sigaranın zararı

Yukarıda anlattığımız gibi sigara kullanan annelerin bebeklerinde düşük kilo, kısa boy ve doğum sonrası ani ölümler görülebiliyor. Ayrıca sıklıkla erken doğum ve düşükler yaşanmaktadır. Bu riskler sigara içen hamilelerde yaklaşık 5-6 kat daha da artmaktadır. Solunum, sinir, duyu organları, deri ve idrar yolu hastalıkları sigara içen hamillerin bebeklerinde sıklıkla rastlanan hastalıklardır. Bu nedenle, hamile kalan bayanlara şiddetle sigara içmeleri önerilmez hatta hamilelik planlayan bayanlar sigarayı kesinlikle bırakılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.