Menu

Gebelikte kalsiyum kullanımı, süt ve yoğurt tüketimi

gebelikte kalsiyum takviyesi

Kadınlar için Kalsiyum (Ca) kullanımı, yalnızca gebelik döneminde değil hayatlarının her döneminde kullanmaları oldukça önemlidir. Gebelik döneminde kullanılan kalsiyum, annede kemik erimesinin gelişmemesi, bebeklerde de sağlıklı diş ve kemik gelişimi için gereklidir. Tüm bunların yanı sıra, kalsiyumun insan vücudunda çeşitli görevleri bulunmaktadır. Hamilelik sırasında vücuda yeterli kalsiyum alınmadığı taktirde, bebeğin gelişimi için lazım gelen kalsiyum ihtiyacı annenin kemiklerinden karşılanmaktadır. Bu durumda da annenin kalsiyum eksikliği gelişir ve ilerleyen yaşlarda kemik erimesi için zemin meydana getirir.

Gebelikteki kalsiyum ihtiyacı ne kadar?

Hamilelikte anne adayının günlük 1 gr ( 1000 mg ) kalsiyum alması gerekmektedir.

Gebelikte kalsiyum takviyesi kullanılır mı?

Gebelikte günlük ihtiyaç olan 1000 mg kalsiyum, yiyecek ve içecekler vasıtasıyla alınabiliyorsa kalsiyum takviyesi almaya gerek yoktur. Yeterli kalsiyum alınamıyorsa takviye alınması gerekmektedir. Hamilelik sırasında kullanılan multivitaminlerde de kalsiyum bulunur, ancak bu ilaçlardaki kalsiyum miktarı 125 mg dolaylarındadır ki bu yeterli değildir. Kalsiyum bakımından zengin besinlerle beslenemeyen anne adaylarına daha çok suda eriyen kalsiyum takviyesi ilaçlar verilmektedir.

Glass of milk on pregnant woman's belly

Kalsiyum bakımından zengin besinler;

Süt, yoğurt ve peynir kalsiyum açısından en zengin besin türleridir. Kuru kayısı, fındık, ceviz, badem, koyu yeşil sebzeler, kuru baklagiller ve alabalık gibi besinler kalsiyum bakımından zengin besinlerdir.

100 ml sütte 125 mg, 1 su bardağı inek sütünde 250 mg, 1 su bardağı yoğurtta 250 mg, 1 dilim (30 gr) beyaz peynirde 100 mg, 1 avuç fındıkta veya bademde 50 mg, 1 avuç kuru üzümde ise 30 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Laktoz enzim eksikliği bulunan insanlar şişkinlik ve gaz gibi rahatsızlıklar yaşattığı için normal laktoz içeren sütü tüketemezler. Böyle sorunu olanlar yoğurt, ayran, peynir gibi zengin kalsiyum içerikli besinler tüketebilirler.

Hamilelerde günlük 3 su bardağı süt ya da 3 su bardağı yoğurt tüketildiği taktirde, yaklaşık olarak 750 mg günlük kalsiyum alabilirler. Kalan 250 mg kalsiyumu da günlük tüketeceği sebze ve diğer besinlerden aldığında kalsiyum takviye ilaçları almasına da gerek kalmaz. Günlük kalsiyum ihtiyacını süt ve yoğurt gibi besinlerden karşılayamayan anne adaylarının kalsiyum takviyeleri ile desteklenmeleri gerekmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.