Gebelikte astım ve tedavisi
Menu

Gebelikte astım ve tedavisi

gebelikte astım

Solunum sisteminde oluşan kronik hastalığa astım deniliyor. Hava yollarının şişmesi, daralması ile ortaya çıkar. Akciğerlere giden hava ve çıkan hava miktarı bir tıkanıklık yaşar böylece kişinin soluk alıp vermesi zorlaşır. Gebelikte astım önemlidir ve kesinlikle kontrol altına alınmalıdır.

gebelikte astım tedavisi

Astım hamilelikte sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Astım, anne adaylarında bebek ve annenin hayatını tehdit edebilir. Bu nedenle sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Astım, gebelik öncesi var olabildiği gibi gebelikte ortaya çıkabilir.

Gebelik, tüm vücut üzerinde değişiklikler oluşturur. Bu vücudun bebeğe olan hazırlığıdır. Östrojen hormonunun artması ile, solunum yollarında ödemler oluşabilir. Böylece, akıntı, burun tıkanıklığı ve horlama ortaya çıkabilir. Progesteron hormonunun artması, akciğerlerde kapasite değişikliği yapar ve anne adayı daha hızlı soluk alıp vermeye başlar. Tüm bu artışlar gebelikte astımı ortaya çıkarabilir.

Astım hastalığı pek çok gebede, 24. Haftalarda görülür ve hamileliğin sonlarına doğru kendiliğinden düzelir. Hamile kalmadan önce ağır astım hastası olanlarda hamilelik boyunca astımın daha da artacağı düşünülür. Bu nedenle gebelik öncesi astımı olanlar çok ciddi kontrol altına alınmalıdır.

Astımın gebelikte verdiği zararlar;

Bulantı ve kusma,

Kanama görülmesi,

Anne ve bebek ölümleri,

Erken doğum,

Düşük yapma,

Bebeğin kilo azlığı,

Anne karnında bebek ölümü,

Büyüme ve gelişim geriliği,

Kronik hipoksi (oksijen yetersizliği)ne neden olabilmektedir.

Gebelikte astım tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte astım tedavisinde gebe olmayanlar ile aynı ilaçlar kullanılır. Gebelikte ilaç zararlı kabul edilir fakat astım ilaçlarının  bebek üzerinde bir yan etkisi olmadığından zararsız ilaç olarak kabul edilirler. Pek çok astımı olan gebe, bu ilaçların bebeğe zararı olacak diye kullanmamaktadır. İşte, bu durumlar tehlikelidir.

Astım tedavisinde ana amaç, solunum fonksiyonlarını düzenleme, atak geçirmeyi önleme, üst solunum yolları enfeksiyonlarını engellemedir. Bunlar, gebenin vücudunda oksijeni azalttığından bebeğin gelişimine olumsuz etki yaratır.  Bu nedenle gebelerde ilaçlar özel dozlar ile hastaya verilir. Astımı tetikleyen, ev tozları, mantar, evcil hayvanlar, kirli hava gibi alerjenlerden uzak durulması önerilir. Normal olan şey, gebelik öncesi astımı olanlarda gebe kalmadan önce şartların iyileştirilmesidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.