Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) nedir
Menu

Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) nedir

gebelik şekeri

Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) adından da anlaşıldığı gibi ilk kez gebelik sırasında ortaya çıkan ve doğumdan sonra en geç 6 hafta içinde de kendiliğinden normale dönene şeker hastalığına denmektedir. %7 civarında görülme oranı bulunan bu hastalık gebe olan her anne adayının dikkatli olması gereken bir durumdur.

Gebelik şekerinin nedenleri;

Ailede genetik şeker hastalığının olması, hamile olan kişinin aşırı kilolu olması, 25 yaşın üzerinde bir gebelikse, önceki gebeliği sırasında gebelik şekeri geçirmişse, bir önceki hamileliği düşük ile sonuçlanmışsa, ve yine önceki doğumunda iri bir bebek dünyaya getirmişse hamile olan anne adaylarında gebelik şekeri olma riskini yükseltmektedir. Sayılan bu nedenlerden bir ya da bir kaçı kendisine uyan her hamile kadın, vakit kaybetmeden şeker taraması yaptırmalıdır. Gebelik şeker oranının yüksek çıkması anne adayı ve doğacak bebek için zararlı bir durumdur.

gestasyonel diyabet nedir

Gebelik şekerinin fetüs üzerindeki zararları;

Fetüsün iri olmasına,

Doğum sonrası bebeğin travma yaşamasına,

Doğumdan sonra sarılık döneminin uzun sürmesine,

Bebekte solunum problemine,

Kan şekerinde düşüklüğe,

Uzun vadede obezite görülme riskine yol açabilmektedir.

Gebelik şekerinin anne üzerindeki zararları;

Yüksek tansiyon olma riskine,

Erken doğum olma olasılığına,

Enfeksiyonlara karşı zafiyet oluşmasına,

Bebeğin suyunun fazla olması riskine sebebiyet verebilir.

Hem fetüs hem de anne adayının bu tür olumsuz risklerle karşılaşmaması için, hamilelik seyri süresince şeker taraması yapılmalı ve şayet gebelik şekeri (Gestasyonel diyabet) teşhisi koyulduysa, doktorun vereceği uygun diyet ve egzersizler ile bu tür zararlar engellenebilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.