Gebeliği önleyen ilaç ve yöntemler
Menu

Gebeliği önleyen ilaç ve yöntemler

gebeliği engelleme yöntemleri

Gebelik olmasını istemediğinizde belirli önlemler almak gerekmektedir. Genelde hap ve iğne şeklinde olan gebeliği önleme ilaçları doktor kontrolünde alınmalıdır. Bu ilaçlar kullanılmadığında gebelik oluşabilir ve sonu kürtaj olabilir. İşte, gebeliği engelleyen yöntemler ;

belly of pregnant woman and vitamin pills and glass of water

Takvim yöntemi ; Kadınlarda bir periyot bir ay olarak kabul edilir. Yumurtlama adetin başlangıcından 16-18 gün sonradır. Adet olunan günden sonraki, 14 ve 21. gün arası döllenmenin en riskli olduğu dönem kabul edilir. Bu nedenle bu günler arası ilişkiden kaçınılmalıdır. Fakat adet düzensizliği olan kadınlarda takvim yöntemi aldatıcı olmaktadır.

Geri çekilme ve vajinal yıkama ; İlişki sırasında erkeğin dışarıya boşalmasına geri çekilme denilir. Başarı oranı %75’dir. Kadınlarda ilişki sonrası vajinayı su ile yıkamanın gebeliğe engel olduğu düşünülür. Oysa spermler, birkaç saniyede servikal mukusa geçerler. Yöntem tamamen başarısızdır.

Kondom, diyafram ve spermisitler ; Kondomlar penise takılan kauçuk kılıflardır. Spermin vajinaya geçişini engellerler. Diyafram, rahim ağzını kapatan sert kauçuk bir malzemedir. Spermin içeriye girmesine engel olur. Spermisitler, köpük, tablet,krem şeklinde olan spermi etkisiz hale getiren ilaçlardır. Tek başlarına etkili değillerdir. Kondom ve diyafram ile kullanılırlar.

doğum kontrolü

Doğum kontrol hapları ; Doğum kontrol hapları kesinlikle doktor kontrolünde alınması gereken hormon ilaçlarıdır. Kendi içlerinde üç türleri vardır. Kombine doğum kontrol hapları, progesteron içeren doğum kontrol hapları, ertesi gün hapları.

Kombine doğum kontrol hapları, en güvenilir haplardır. Ostrojen ve progesteron hormonu içerirler. Ostrojen, yumurtlamayı baskılar ve döllenmiş yumurtayı gelişimini engeller. Progesteron, rahim ağzında olan sıvının azalmasına ve kıvamının artmasına neden olarak, spermin geçişini zorlaştırır. Başarı oranı yaklaşık %99 olarak kabul edilir. Her gün bir tane hap alınır.  Progesteron içeren haplar, Ostrojen barındırmazlar. Rahim ağzı sıvısının kalınlaşmasını sağlayarak spermin geçişini engeller. Başarı oranı %95’dir. Ertesi gün hapları, doğum kontrolü yapmaz. Korunmasız yapılan cinsel ilişki sonrası döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesine engel olurlar.

Enjekte edilen doğum kontrol ilaçları ; Ağırlıklı olarak progesteron içeren iğnelerdir. Yumurtlamayı engelledikleri gibi, spermin döl yatağına girmesine engel olurlar. 3 aylık periyotlar ile kullanılırlar. Adet düzensizliği yaratabilirler fakat, yumurtalık kanserine karşı koruyucudurlar.

deri altı implantları

Deri altı implantları ; Yaklaşık 5 yıl koruma sağlarlar. Esnek kapsülden yapılma implant kadının sol kolunun iç kısmına yerleştirilir. Vücuda buradan küçük dozlar halinde hormon salgılarlar. En etkili gebelik önleyici ilaçlardan kabul edilir.

Rahim içi araçlar (RİA) ; Dünyada en fazla kullanılan en etkili doğum kontrol yöntemidir. Şekli T harfine benzeyen RİA vajinaya yerleştirilir. Spermin geçişini engellerken yumurtanın hareketine engel olur. İlişkiyi etkilemez ve güvenli bir yöntemdir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.