Menu

Gaz sancısı nasıl geçer

Konuşurken ve yemek yerken vücudumuza hava alırız. Bu hava, vücut içinde birikir ve sıkışma ile gaz oluşur, bazen geğirerek bazen de alt kısımdan çıkararak bu gazı atarız. Fakat bir miktar gaz içerde kalarak bağırsaklarda ve midede dolaşabilir. Bu bir süre sonra vücuttan atılmazsa, çok şiddetli kramp ve ağrılara, hatta göğüs sıkışması ile kalp krizi benzeri semptomlara neden olabilir.

Gaz sancınız olduğunda ilk yapılması gereken, ılık bir bardak su içmektir. Yavaş olarak içtiğiniz bu su, gazı dağıtacaktır. Beli sıkan giysiler çıkarılmalı ve yüz üstü uzanılmalıdır. Birisi sırtınıza ve bel çevrenize yukarı aşağı masaj yaparsa, gazı çıkarmanız kolaylaşır. Gaz sancılarını engellemenin en kolay yolu, sizde gaz yapan yiyecekleri tespit etmektir. Sarımsak, kızartmalar, soğan ve baklagiller gaz yapabilir. Sizde gaz yapan yiyecekleri tespit ederseniz, gaz konusunda rahatlarsınız. Süt, yoğurt, bira, şeftali, kayısı, erik de gaz yapabilir. Nane çayı, papatya çayı, rezene, zencefil gaz sancısını rahatlatır. Prebiyotik yoğurtlar, bağırsakta emilimi kolaylaştırır. Bu nedenle, günde bir adet yenilmelidir. Bütün bu yiyeceklere ve diyete rağmen gaz sorunu devam ediyorsa, bir hekime gözükmekte fayda vardır. Ailede bağırsak ve mide ile ilgili kanser vakası varsa, doktor kontrolünde bir tarama mutlaka yapılmalıdır. Gluten alerjiniz varsa, belirli diyetler yapmak zorunda kalırsınız. Yemek yerken acele yemeyin, küçük porsiyonlar ile yemek yiyin, sakız çiğnemeyin, pipetle içecek içmeyin, yapay tatlandırıcı kullanmayın ve düzenli egzersiz yapın.

Gaz sancısı çekiyorsanız, sakın hafife almayın. Bazen kalp krizi ile karıştırılan gaz sancılarını önemsemekte fayda vardır. Sırtınızda ve göğsünüzde ağrı varsa, terliyorsanız ve yüz üstü yattığınız halde gaz çıkaramıyorsanız bir hastaneye gitmekte fayda vardır.  Bu iki hastalık, birbiri ile karıştırıldığından pek çok insan hayatını kaybetmektedir.


43 Yorum yapılmış
 1. Anonim Cevapla
 2. Hilal Cevapla
 3. Kübra Cevapla
 4. Mehmet Cevapla
 5. Murat Cevapla
 6. Ece Cevapla
 7. derya Cevapla
 8. Emre Öztürk Cevapla
 9. Huseyın Cevapla
 10. Anonim Cevapla
 11. Hüseyin Cevapla
 12. dogan Cevapla
 13. burak Cevapla
 14. Anonim Cevapla
 15. Gülben Cevapla
 16. fatih Cevapla
 17. esra Cevapla
 18. reymus Cevapla
 19. fatos Cevapla
 20. Hüseyin E. Cevapla
 21. Hakan Ülgü Cevapla
 22. berk Cevapla
 23. duyguasl Cevapla
 24. sevda kuram Cevapla
 25. kenan Cevapla
 26. beste Cevapla
 27. ayse Cevapla
 28. erkan Cevapla
 29. Anonim Cevapla
 30. büşra ışıklı Cevapla
 31. derya Cevapla
 32. erhan Cevapla
 33. Anonim Cevapla
 34. derya Cevapla
 35. Anonim Cevapla
 36. taner Cevapla
 37. yasin Cevapla
 38. yasin Cevapla
  • ahmet Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.