Menu

Gaz sancısı nasıl geçer

Konuşurken ve yemek yerken vücudumuza hava alırız. Bu hava, vücut içinde birikir ve sıkışma ile gaz oluşur, bazen geğirerek bazen de alt kısımdan çıkararak bu gazı atarız. Fakat bir miktar gaz içerde kalarak bağırsaklarda ve midede dolaşabilir. Bu bir süre sonra vücuttan atılmazsa, çok şiddetli kramp ve ağrılara, hatta göğüs sıkışması ile kalp krizi benzeri semptomlara neden olabilir.

Gaz sancınız olduğunda ilk yapılması gereken, ılık bir bardak su içmektir. Yavaş olarak içtiğiniz bu su, gazı dağıtacaktır. Beli sıkan giysiler çıkarılmalı ve yüz üstü uzanılmalıdır. Birisi sırtınıza ve bel çevrenize yukarı aşağı masaj yaparsa, gazı çıkarmanız kolaylaşır. Gaz sancılarını engellemenin en kolay yolu, sizde gaz yapan yiyecekleri tespit etmektir. Sarımsak, kızartmalar, soğan ve baklagiller gaz yapabilir. Sizde gaz yapan yiyecekleri tespit ederseniz, gaz konusunda rahatlarsınız. Süt, yoğurt, bira, şeftali, kayısı, erik de gaz yapabilir. Nane çayı, papatya çayı, rezene, zencefil gaz sancısını rahatlatır. Prebiyotik yoğurtlar, bağırsakta emilimi kolaylaştırır. Bu nedenle, günde bir adet yenilmelidir. Bütün bu yiyeceklere ve diyete rağmen gaz sorunu devam ediyorsa, bir hekime gözükmekte fayda vardır. Ailede bağırsak ve mide ile ilgili kanser vakası varsa, doktor kontrolünde bir tarama mutlaka yapılmalıdır. Gluten alerjiniz varsa, belirli diyetler yapmak zorunda kalırsınız. Yemek yerken acele yemeyin, küçük porsiyonlar ile yemek yiyin, sakız çiğnemeyin, pipetle içecek içmeyin, yapay tatlandırıcı kullanmayın ve düzenli egzersiz yapın.

Gaz sancısı çekiyorsanız, sakın hafife almayın. Bazen kalp krizi ile karıştırılan gaz sancılarını önemsemekte fayda vardır. Sırtınızda ve göğsünüzde ağrı varsa, terliyorsanız ve yüz üstü yattığınız halde gaz çıkaramıyorsanız bir hastaneye gitmekte fayda vardır.  Bu iki hastalık, birbiri ile karıştırıldığından pek çok insan hayatını kaybetmektedir.
50 Comments
 1. sude Cevapla
 2. Emmoş Cevapla
 3. alimert Cevapla
 4. Met Cevapla
 5. hazal Cevapla
 6. Oyku@hotmail .com Cevapla
 7. Nurhayat Cevapla
 8. Anonim Cevapla
 9. Fatma Cevapla
 10. Hilal Cevapla
 11. Kübra Cevapla
 12. Mehmet Cevapla
 13. Murat Cevapla
 14. tmr Cevapla
 15. Ece Cevapla
 16. derya Cevapla
 17. Emre Öztürk Cevapla
 18. Huseyın Cevapla
 19. Anonim Cevapla
 20. Hüseyin Cevapla
 21. dogan Cevapla
 22. burak Cevapla
 23. Anonim Cevapla
 24. Gülben Cevapla
 25. fatih Cevapla
 26. esra Cevapla
 27. reymus Cevapla
 28. fatos Cevapla
 29. Hüseyin E. Cevapla
 30. Hakan Ülgü Cevapla
 31. berk Cevapla
 32. Mehmet Cevapla
 33. duyguasl Cevapla
 34. sevda kuram Cevapla
 35. arda Yıldırım Cevapla
 36. kenan Cevapla
 37. beste Cevapla
 38. ayse Cevapla
 39. erkan Cevapla
 40. Anonim Cevapla
 41. büşra ışıklı Cevapla
 42. derya Cevapla
 43. erhan Cevapla
 44. Anonim Cevapla
 45. derya Cevapla
 46. Anonim Cevapla
 47. taner Cevapla
 48. yasin Cevapla
 49. yasin Cevapla
  • ahmet Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.