Menu

Gaz sancısı nasıl geçer

Konuşurken ve yemek yerken vücudumuza hava alırız. Bu hava, vücut içinde birikir ve sıkışma ile gaz oluşur, bazen geğirerek bazen de alt kısımdan çıkararak bu gazı atarız. Fakat bir miktar gaz içerde kalarak bağırsaklarda ve midede dolaşabilir. Bu bir süre sonra vücuttan atılmazsa, çok şiddetli kramp ve ağrılara, hatta göğüs sıkışması ile kalp krizi benzeri semptomlara neden olabilir.

Gaz sancınız olduğunda ilk yapılması gereken, ılık bir bardak su içmektir. Yavaş olarak içtiğiniz bu su, gazı dağıtacaktır. Beli sıkan giysiler çıkarılmalı ve yüz üstü uzanılmalıdır. Birisi sırtınıza ve bel çevrenize yukarı aşağı masaj yaparsa, gazı çıkarmanız kolaylaşır. Gaz sancılarını engellemenin en kolay yolu, sizde gaz yapan yiyecekleri tespit etmektir. Sarımsak, kızartmalar, soğan ve baklagiller gaz yapabilir. Sizde gaz yapan yiyecekleri tespit ederseniz, gaz konusunda rahatlarsınız. Süt, yoğurt, bira, şeftali, kayısı, erik de gaz yapabilir. Nane çayı, papatya çayı, rezene, zencefil gaz sancısını rahatlatır. Prebiyotik yoğurtlar, bağırsakta emilimi kolaylaştırır. Bu nedenle, günde bir adet yenilmelidir. Bütün bu yiyeceklere ve diyete rağmen gaz sorunu devam ediyorsa, bir hekime gözükmekte fayda vardır. Ailede bağırsak ve mide ile ilgili kanser vakası varsa, doktor kontrolünde bir tarama mutlaka yapılmalıdır. Gluten alerjiniz varsa, belirli diyetler yapmak zorunda kalırsınız. Yemek yerken acele yemeyin, küçük porsiyonlar ile yemek yiyin, sakız çiğnemeyin, pipetle içecek içmeyin, yapay tatlandırıcı kullanmayın ve düzenli egzersiz yapın.

Gaz sancısı çekiyorsanız, sakın hafife almayın. Bazen kalp krizi ile karıştırılan gaz sancılarını önemsemekte fayda vardır. Sırtınızda ve göğsünüzde ağrı varsa, terliyorsanız ve yüz üstü yattığınız halde gaz çıkaramıyorsanız bir hastaneye gitmekte fayda vardır.  Bu iki hastalık, birbiri ile karıştırıldığından pek çok insan hayatını kaybetmektedir.

42 Yorum yapılmış
 1. Hilal Cevapla
 2. Kübra Cevapla
 3. Mehmet Cevapla
 4. Murat Cevapla
 5. Ece Cevapla
 6. derya Cevapla
 7. Emre Öztürk Cevapla
 8. Huseyın Cevapla
 9. Anonim Cevapla
 10. Hüseyin Cevapla
 11. dogan Cevapla
 12. burak Cevapla
 13. Anonim Cevapla
 14. Gülben Cevapla
 15. fatih Cevapla
 16. esra Cevapla
 17. reymus Cevapla
 18. fatos Cevapla
 19. Hüseyin E. Cevapla
 20. Hakan Ülgü Cevapla
 21. berk Cevapla
 22. duyguasl Cevapla
 23. sevda kuram Cevapla
 24. kenan Cevapla
 25. beste Cevapla
 26. ayse Cevapla
 27. erkan Cevapla
 28. Anonim Cevapla
 29. büşra ışıklı Cevapla
 30. derya Cevapla
 31. erhan Cevapla
 32. Anonim Cevapla
 33. derya Cevapla
 34. Anonim Cevapla
 35. taner Cevapla
 36. yasin Cevapla
 37. yasin Cevapla
  • ahmet Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.