Menu

Gaz sancısı nasıl geçer

Konuşurken ve yemek yerken vücudumuza hava alırız. Bu hava, vücut içinde birikir ve sıkışma ile gaz oluşur, bazen geğirerek bazen de alt kısımdan çıkararak bu gazı atarız. Fakat bir miktar gaz içerde kalarak bağırsaklarda ve midede dolaşabilir. Bu bir süre sonra vücuttan atılmazsa, çok şiddetli kramp ve ağrılara, hatta göğüs sıkışması ile kalp krizi benzeri semptomlara neden olabilir.

Gaz sancınız olduğunda ilk yapılması gereken, ılık bir bardak su içmektir. Yavaş olarak içtiğiniz bu su, gazı dağıtacaktır. Beli sıkan giysiler çıkarılmalı ve yüz üstü uzanılmalıdır. Birisi sırtınıza ve bel çevrenize yukarı aşağı masaj yaparsa, gazı çıkarmanız kolaylaşır. Gaz sancılarını engellemenin en kolay yolu, sizde gaz yapan yiyecekleri tespit etmektir. Sarımsak, kızartmalar, soğan ve baklagiller gaz yapabilir. Sizde gaz yapan yiyecekleri tespit ederseniz, gaz konusunda rahatlarsınız. Süt, yoğurt, bira, şeftali, kayısı, erik de gaz yapabilir. Nane çayı, papatya çayı, rezene, zencefil gaz sancısını rahatlatır. Prebiyotik yoğurtlar, bağırsakta emilimi kolaylaştırır. Bu nedenle, günde bir adet yenilmelidir. Bütün bu yiyeceklere ve diyete rağmen gaz sorunu devam ediyorsa, bir hekime gözükmekte fayda vardır. Ailede bağırsak ve mide ile ilgili kanser vakası varsa, doktor kontrolünde bir tarama mutlaka yapılmalıdır. Gluten alerjiniz varsa, belirli diyetler yapmak zorunda kalırsınız. Yemek yerken acele yemeyin, küçük porsiyonlar ile yemek yiyin, sakız çiğnemeyin, pipetle içecek içmeyin, yapay tatlandırıcı kullanmayın ve düzenli egzersiz yapın.

Gaz sancısı çekiyorsanız, sakın hafife almayın. Bazen kalp krizi ile karıştırılan gaz sancılarını önemsemekte fayda vardır. Sırtınızda ve göğsünüzde ağrı varsa, terliyorsanız ve yüz üstü yattığınız halde gaz çıkaramıyorsanız bir hastaneye gitmekte fayda vardır.  Bu iki hastalık, birbiri ile karıştırıldığından pek çok insan hayatını kaybetmektedir.

39 Yorum yapılmış
 1. Mehmet Cevapla
 2. Murat Cevapla
 3. Ece Cevapla
 4. derya Cevapla
 5. Emre Öztürk Cevapla
 6. Huseyın Cevapla
 7. Anonim Cevapla
 8. Hüseyin Cevapla
 9. dogan Cevapla
 10. burak Cevapla
 11. Anonim Cevapla
 12. Gülben Cevapla
 13. fatih Cevapla
 14. esra Cevapla
 15. reymus Cevapla
 16. fatos Cevapla
 17. Hüseyin E. Cevapla
 18. Hakan Ülgü Cevapla
 19. berk Cevapla
 20. duyguasl Cevapla
 21. sevda kuram Cevapla
 22. kenan Cevapla
 23. beste Cevapla
 24. ayse Cevapla
 25. erkan Cevapla
 26. Anonim Cevapla
 27. büşra ışıklı Cevapla
 28. derya Cevapla
 29. erhan Cevapla
 30. Anonim Cevapla
 31. derya Cevapla
 32. Anonim Cevapla
 33. taner Cevapla
 34. yasin Cevapla
 35. yasin Cevapla
  • ahmet Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.