Menu

Gauss kimdir hayatı yaşamı eserleri buluşları

Gauss kimdir hayatı yaşamı eserleri buluşları

Gauss (1777 – 1855)

Alman astronomu, matematikçisi ve fizikçisidir. Daha çocukluğunda, erken gelişmiş zekası, matematiğe karşı zekasıyla sivrildi ve Brounseweig dükünün ilgisini çekti.

Dük, okul masraflarını üzerine alarak O’ nu Göttingen Üniversitesine gönderdi. Henüz 16 yaşındayken Herschel’in 1781 de keşfettiği Uranüs gezegeninin yörünge elemanlarını hesaplayarak, Yer’in bir noktasından yapılan ölçülerle, bu gezegenin yörünge elemanlarını bulmaya yarayan ve günümüzde hala kullanılan bir metot ortaya koydu.

1798 de Helmesdt’e yaptığı bir inceleme gezisinden sonra, Braunschweig’a döndü ve birkaç yıl içinde kendisini büyük matematikçiler sırasına koyacak bir seri çalışma raporu yayımladı.
Sayılar üzerine incelemeleri topladığı Disqvisitiones Arithmetice’de (Aritmetik Araştırmalara) (1805), eşitlikleri, ikinci dereceden şekilleri, serilerin yakınsaklığını v.b. ele aldı.

Piazzi tarafından 1810 da, küçük gezen Cerez’in keşfinden sonra Gauss, çeşitli gökmekaniği araştırmaları yaptı, hayatının sonuna kadar bağlı kalacağı Göttingen rasathanesine müdür oldu (1807) .Theoria Motus Corporum Coelestium İn Sectionibus Conicis Solem Ambientium (Konik kesitIi ? gökcisimlerinin güneş çevresindeki hareket kuramı) (1808) adlı ünlü eserini yazd1.

Legendre ile hemen aynı zamanda düşündüğü ve daha önce 1797 de yararlandığı ?- en küçük kareler metodundan (1821) başka, yanılmalar teorisi ve iki terimli denklemlerin çözümü için genel bir metot buldu; uygun-tasvir üzerine araştırmalar, yüzeylerin eğriliği ve Disqvisitiones Generales Carca Sperficien Curvas’ta (eğri yüzeyler üzerine genel araştırmalar) (1827) , ispat ettiği ünlü teoremi de yazmak gerekir.

Bu teoreme göre, bükülebilen fakat uzatılamayan bir yüzeyin eğriliği, yani eğriliklerinin çarpımı değişmez.
Göttingen ile Altona arasındaki meridyen yayının ölçülmesi sırasında (1821,1824), Gussu, geodezi çalışmalarında ışıklı işaretler verebilmek için, kendi adını taşıyan Helyotropu tasarladı.

Optik alanında, eksene yakın ışık ışınları için düzenlenmiş merkezi optik sistemlerinin genel teorisini kurdu. Elektrikle özelIikle magnetizma ile ilgilendi, bu alanda magnetometreyi icat etti. Ve Resultate Aus Den Beabochtungen Des Manetischen Vereins (Yer magnetizmasının genel kuramı) (1839), adlı eserinde, magnetizmanın, matematik teorisini formülleştirdi.

Suclides’ci olmayan hiperbolik geometrinin keşfinde, bu konuda hiç bir şey yayımlamamış olmakla birlikte, Gauss, Balyai ve Labocewsky’den önce çalışmalar yapmış ve başarı sağlamıştı.
158 Comments
 1. nazlıcan çelik Cevapla
 2. Hazalkaradag Cevapla
 3. belinay karabınar Cevapla
 4. Anonim Cevapla
 5. as Cevapla
 6. selenay Cevapla
 7. selenay Cevapla
 8. Anonim Cevapla
 9. Anonim Cevapla
 10. Anonim Cevapla
 11. Anonim Cevapla
  • mehmet Cevapla
 12. eylül Cevapla
 13. Talha Cevapla
 14. Anonim Cevapla
 15. yiğit Cevapla
 16. esmaa krvş ailesinden :D anladınız siz sümeyye ve sena a. Cevapla
  • betül krvş ailesinden :D anladınız siz sümeyye ve sena a. Cevapla
 17. ayşenur Cevapla
 18. sümeyye Cevapla
 19. betül Cevapla
 20. sena Cevapla
 21. mehmet konukçu Cevapla
 22. hayalhan Cevapla
 23. sena Cevapla
  • sena Cevapla
   • gamze Cevapla
 24. selçuk Cevapla
 25. metafizikşşş Cevapla
 26. ŞEREF Cevapla
  • şeref Cevapla
 27. hatice Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.