Menu

Gastrit belirtileri, nedenleri, tanısı, tedavisi ve korunma yolları

gastrit nedir

Gastrit nedir?

Midenin iç yüzeyinde yer alan mukoza tabakasının iltihaplanmasına gastrit denmektedir. İleri yaştaki yetişkin kişilerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır ve genelliklede kronik gastrittir.

Ülsere nazaran daha yüzeysel bir hasar oluşturan gastrit, daha derinlere geçerek ülsere neden olacak biçimde aşındırma yapabilmektedir. Daha çok bakteriyel enfeksiyon neticesinde oluşmakta ve yoğun antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

Gastritin nedenleri:

Bilinen en önemli faktörlerin başında kronik H. Pylori enfeksiyonu gelmektedir. Tüm dünyada rastlanan bu bakteri, gelişmekte olan ülkelerde en yüksek enfeksiyon oranına sahiptir. Bu bakterinin çocukluk döneminde vücuda alındığı ve yıllarca burada barındığı düşünülmektedir. Kötü beslenme alışkanlığı gastritin en önemli nedenlerindendir. Örneğin alkol tüketimi mide yüzeyini tahriş etmekte, sigara kullanımı da mide üzerinde etkili olan siniri uyararak asit salgısını arttırmakta ve gastrite sebebiyet verebilmektedir. Gastritin diğer önemli bir nedeni de strestir. Stresli kişilerde asit salgısı fazlalaşır ve gastrite yakalanma riskini arttırır. Bunların yanı sıra, sürekli kullanılan bazı ilaçlar kişinin midesini tahrip edebilir. Aspirin türü asidik ilaçlar, romatizma hastalığında kullanılan ağrı kesiciler mideye hasar verebilmektedir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği ve solunum güçlüğü gibi hastalıklar da gastrit oluşması riskini arttırabilir.

Gastritin belirtileri:

Gastrit ani şekilde gelişen, akut ve sürekli kronik olmak üzere iki türdedir.

Kronik gastrit, oldukça az belirti vermektedir veya hiç belirti vermeden de ortaya çıkabilir. Kronik gastritte uzun süreli bir mide iltihabı söz konusudur. Karnın üst kısmında ağrı olabildiği gibi, mide bulantısı, kusma, geğirme, iştah azlığı ve şişkinlik olabilmektedir.

Akut gastrit durumunda da mide de yanma, basınç ve ağrı görülebilmekte, hasta açken karnındaki ağrının arttığını belirtebilmektedir. Kronik gastritte olduğu gibi akut gastritte de bulantı ve kusma olabilmektedir. Alkol ve ilaçlar mide yüzeyinde yara oluşmasına sebep olabilir. Oluşan bu yaraların kanaması neticesinde mide asidi kanla karışabilir, kusma sırasında da koyu renkte kan gelir. Ağır seyreden akut gastritte kişinin dışkısı da siyahlaşmaktadır.

alkol ve sigara kullanımı

Gastrit tanısı:

Gastrit tanısı için bir gastroenterolog’a ya da bir dahiliye uzmanına görünmek gerekir. Hastalığın tanısını koymak için genellikle o hastanın öyküsünü dinlemek doktor için yeterli olabilmektedir. Genç yaşta gastrit sorunu yaşayanlarda genellikle ilaç tedavisi ile mide asidi azaltılmaya çalışılmaktadır. Kırk yaşından büyük hastalarda da teşhis ya da tanı için etkili ve güvenli bir yöntem olan endoskopi uygulanmaktadır. Gerekli görülürse hastadan bir parça alınır ve mikroskop altında incelenir ve tanı konulur.

Gastrit tedavisi:

Gastrit, kötü sonuçlar doğurabilen bir hastalık olduğu için takibinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Gastritin nedeni olarak bakteri görünmüyorsa, mide asidini azaltmaya yardımcı ya da yok edici özellikte ilaçlarla tedavi uygulanır. İlaç tedavisinin yanı sıra diyet de verilmektedir. Gastritten muzdarip olan hastaların sigara ve alkol kullanmayı kesinlikle bırakmaları gerekir. Aspirin ve gereksiz ağrı kesiciler mide asidinin artmasına neden olabilir ve hastanın bu tür ilaçları almaması gerektiği belirtilir. Bakteri kaynaklı (H. Pylori) gastritte yukarıdaki tedavilerin yanında bakterileri yok edici antibiyotik tedavisi de uygulanır.

Gastritten korunmanın yolları:

Uzmanlar, az ama sık aralıklarla alınan besinlerin çok daha yararlı olduğunda hemfikirler. Çok yemek midede yanmayı arttırır. Mide yemek yedikçe genişleyebilen bir organdır. Gece yatmadan önce yenilen yemek sonucu mide gece boyu çalışır ve yorulur. Sindirimin tamamlanması için en az 3 saat gerekmektedir ve bundan dolayı da yemek ile uyumaya gitme arasında bu kadar zaman olmasına özen gösterilmelidir. Yemek yerken alınan lokmaların küçük olması sindirimi kolaylaştırmakta ve midedeki ağırlığı azaltmaktadır. İyice çiğnenmeden yiyeceklerin sindirilmesi zordur ve şişkinlik yapar. Çok soğuk veya sıcak yenen besinler, ayakta veya hızlıca tüketilen besinler mideye zarar vermektedir. Yemek sonrası ağır egzersizler ya da uzanmak mide sıvısının yeke borusuna çıkmasına, asidik olan mide sıvısının yemek borusuna hasar vermesine sebep olabilir. Tüm bunlara dikkat etmek gastritten korunmanın en etkin yollarıdır.

Mideye zarar veren besinler:

Kahve, kola ve çay gibi kafeinli içecekler,

Portakal suyu da dahil asitli içecekler,

Kızartma gibi fazla yağlı yiyecekler,

Mide rahatsızlığı olanlar için soğan gibi mide asidini arttırıcı besinler,

Gastritten şikayetçi olanlar için yağ ve kafein oranı yüksek çikolata çeşitleri,

Aç karnına alınan alkol mide yanmasına sebep olmakta ve mideye zarar vermektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.