Garip yemek yeme bozuklukları
Menu

Garip yemek yeme bozuklukları

yemek yeme

Çağımızın hızla yayılan yemek yeme hastalıkları çoğu kez tedavi edilmezse ölüm ile bile sonuçlanabiliyor. Son yıllarda hızla yayılan beslenme bozukluklarının neden olduğu hastalıklarla ilgili listemiz ;

anoreksiya

Anoreksiya; Genç kadınlarda sıklıkla görülen bu rahatsızlık az uyumak, yemek yememek ile başlamaktadır. Genelde psikolojik bir rahatsızlıktır. Zayıflık takıntısı olan insanlarda görülme olasılığı fazladır. Hastalığın başlangıcı yediklerine dikkat etmek ile başlar fakat zamanla verilen kilo az bulunarak rejime devam edilir. Zamanla iştah komple kapanır ve yemek yenilemez hale gelinir. Kısa zamanda geri dönüşü olmayan bir kilo verme süreci yaşanır. Tedavi edilmezse ölüm ile sonuçlanabilir. İlerleyen durumlarda tedavisi çok güçtür.

blumia

Bulimia ; Yemek yedikten hemen sonra kusma ile kilo alımını engellemektir. hastanın kusması zamanla yerleşir ve hızlı kilo verme süreci yaşanır. Psikolojik bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmezse geri dönüşü olmayabilir.

bigoreksiya

Bigoreksiya ; Bigoreksiya hastaları gelişmiş vücut takıntısı olan insanlardır. Vücut kaslarını geliştirmek için vitaminler ve beslenme destekleri kullanılır ve vücudun tüm dengesi bozulur. Zamanla ilaçlar ve gıda takviyeleri dışında hiç bir şey yenilemez ve içilemez hale gelir.

pica hastalığı

Pica hastalığı ; Pica hastalığı gıda dışında olan her şeyi yemektir. Sabun, toprak, metal gibi her şeye ilgi duyar ve yeme isteği hissederler. Çok çeşitli türleri vardır. psikolojiktir ve tedavi edilmelidir.

proder

Proder-Willi Sendromu ; Kalıtsal bir rahatsızlıktır. Bu hastalar, ölene kadar yemek yiyebilirler ve doyma hissi yaşamazlar. Tedavisi diyet ve büyüme hormonunun engellenmesi ile yapılabiliyor.

orthorexia

Orthorexia ; Sağlıklı ve içinde katkı maddesi olmayan gıda tüketmektir. Hastalar, genelde bu tarz ürünleri çok seçip az oranlarda tükettiklerinden hızla kilo verirler.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.