Garip alerjiler ile hayatını kaybeden insanlar
Menu

Garip alerjiler ile hayatını kaybeden insanlar

alerjik reaksiyonlar

Çoğumuzda olabilecek alerji önlem alınmazsa hemen öldürebiliyor. İşte bu nedenle bir doktora gözükmekte fayda var. Bilinen gıda alerjisi yanı sıra pek çok insanda mürekkep, tutkal, koku alerjileri oluşabiliyor. İşte, dünyada garip alerjiler nedeni ile hayatını kaybeden insanlar ;

ölümcül dövme

Dövme alerjisi ;

Sağlıklı ve 23 yaşında bir öğrenci olan Federica Lammatteo bir dövme salonuna gider. Daha önce dövme yaptırdığından sorun olmayacağını düşünmektedir. Dövmeyi yaptırdıktan sonra ki sabah, alt sırt bölgesinde bir alerji başlar. Ateş, iğnelenme durumu hızla gelişmeye başlar, hastaneye gidinceye kadar septik şoka girerek hayatını kaybeder. Yapılan incelemede, kullanılan mürekkep türünün ona alerji yaptığı ortaya çıkmıştır.

arı sokması

Ölümcül arı sokması ;

Montreal’in güneyinde La Prairie’nin belediye başkanı olan 51 yaşında ki Lucie Roussel,bir arı kovanına fark etmeden bastı. Daha önceleri yaklaşık 10 defa kadar arı sokması yaşamıştı. Yapılan tüm müdahaleye rağmen septik şok ile hayatını kaybetti. Yapılan incelemede sokan arının eşek arısı olduğu ve kadının eşekarısı sokmasına alerjisi olduğu ortaya çıkmıştır.

eldivenler

Ölümcül lateks ;

Şimdiye kadar hiç lateks alerjisi duydunuz mu? Bu alerji türü düşündüğünüzden çok daha fazla yaşanmaktadır. Ayakkabı, giysi, iç çamaşırı, mayo, prezervatif ve eldiven imalatında kullanılan bu madde, pek çok insanın ölmesine neden olmaktadır. 40 yaşında ABD deniz kuvvetlerinde subay olan Harold R. Henderson, bu alerji ile hayatını kaybetti. Uzun süre kalp krizi, solunum zorluğu çeken bu hasta girdiği şoktan çıkmadı. Yapılan araştırmalarda evinde lateks bulaşık eldiveni kullandığı ortaya çıkmıştır.

saç uzantıları

Saç protezleri ;

Atasha Graham uzun süre saç protezi kullanmıştır. 34 yaşında anafilaktik şok nedeni ile hayatını kaybetmiştir. Saç protezlerinde kullanılan bir tutkalın, her yıl 10-20 kişinin alerjik reaksiyon ile hayatına mal olduğu bilinmektedir.

kokusu ile alerji

Öldüren koku alerjisi ;

İlla alerjinin yenilmesi veya dokunulması ile başlaması gerekmiyor. Kathy Tague ve eşi Rob balayına çıkarlar. Kadının bronşiyal astımı ve kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi vardır. Çift bir restorandayken, bir karides tabağı yanlarından geçti. Kathy’nin o anda kalbi durdu. Yapılan incelemede, koku yolu ile vücudunun alerjiyi başlattığı anlaşıldı. Çok nadir olsa da alerji uzmanları koku ile alerjilerin tetiklendiğini düşünüyor.

güneş alerjisi

Öldüren güneş ;

Güneş ışığı yaşam kaynağımızdır. Fakat bazı durumlarda alerjiyi tetikleyebilir. Yefim, Ufa kentinde Rusya’da yaşayan bir adamdır. Yaz aylarında terasında güneş altında oturduktan sonra akut kroner yetersizlikten hayatını kaybeder. Yapılan araştırmada, adamın güneşe alerjisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tarz güneş alerjileri doğuştan olabildiği gibi ilerleyen yaşlarda da aniden ortaya çıkabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.