Galaxy S4’ün sık yaşanan sorunları ve çözüm yolları
Menu

Galaxy S4’ün sık yaşanan sorunları ve çözüm yolları

s4 sorunları

Son yılların en çok satan ve tercih edilen akıllı telefonu olan Samsung S4, bu özelliğine rağmen sorunsuz bir telefondur denemez. Galaxy S4 kullanıcılarının en sık yaşadıkları sorunların başında yazılımla ilgili olanlar gelmektedir. Bu sorunları ve çözüm yollarını sizler için derlemeye çalıştık.

galaksi s4 problemleri

Sorun; Galaxy S4’ün şarjının çok çabuk bitmesi.

Akıllı telefonların genelinde olduğu gibi, yoğun kullanma S4’te de 2600 mA/h gücündeki pilin kısa sürede bitmesine neden oluyor. Çünkü cihazın hem ekranı büyük, hem de pil kullanım süresini kısaltan pek çok özellik bulunmaktadır. Üstüne üstlük wi-fi’yi tüm gün açık bırakıyorsanız durum çok daha vahim. Pilin kullanım süresini uzatmanın sihirli bir yolu yok maalesef. Fakat, kullanılmayan ekstra uygulamaları kapatarak şarj ömrünü az bir miktar da olsa uzatmak mümkün. Bunun için neler yapılabilir?

1- Sürekli kullanmıyorsanız wi-fi, mobil verisi, GPS ve Bluetooth gibi özellikleri sürekli kapalı tutun.

2- Güç tasarrufu modunu sürekli açık tutun.

3- Ekran parlaklığını ve ekran zaman aşımı süresini düşürün.

Sorun; Kablosuz internet sorunu. Evdeki modeme bağlanamama.

En sık görülen sorunlardan bir diğeri de, wi-fi açık olduğu halde bir türlü kablosuz internete bağlanılamaması ya da kablosuz bağlantını sürekli kopması. Bu tür sorunların farklı etkenleri olabilir. Önerilen çözüm yolları ile en azından bazı sorunların üstesinden gelinebilir.

1- D-Link router kullanıyo iseniz, sorunu Glaxy S4 ve router’ı tekrar bağlayarak çözmeniz mümkün.

2- Donanım ile ilgili bir sorun yoksa; Ayarlar>Bağlantılar>wi-fi yapın. Buradan da “menü”ye girerek “Gelişmiş”e tıklayın ve “uykudayken wi-fi’yi açık tut” opsiyonunun “Daima” şeklinde ayarlanmış olduğundan emin olun. Numara çevirme ekranından *#0011# yazdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Buradan menü’ye tıklayarak wi-fi’yi açın ve “wi-fi power save mode” sekmesini açıktan kapalıya alın.

Sorun: Dahili bellek kapasitesinin yetmemesi, dosyaların nereye konulacağı.

Elinizdeki S4 16 GB dahili belleğe sahip ise ve SD kart ile hafızayı arttırmadıysanız, bu sorunun yaşanması normaldir. Çünkü, cihazın işletim sistemi ve diğer programlar derken kalan hafıza 9,15 GB kadardır. Bu kapasiteyi de bazı oyunların yüklenmesi ve geniş bir MP^koleksiyonu sayesinde doldurmak kolay. Bu sorunu halletmenin de kolay yolu var elbette.

1- Kullanılmayan uygulamaları devre dışı bırakın.

2- Micro SD kart ile hafıza sorununu kökten çözmek mümkün.

Sorun: Akıllı özelliklerinin neden kullanılamadığı.

Galaxy S4 akıllı duraklatma, akıllı kaydırma, akıllı bekleme ve benzeri birçok özelliği ile piyasaya çıkmıştı. Ama, pek çok S4 kullanıcısı bu akıllı özellikleri ya kullanamıyorlar ya da çalışmadığından şikayet ediyorlar. Bu sorunu gidermek için;

1- Bu akıllı özelliklerin açık olduğundan emin olun. Ayarlar>Cihazım>Akıllı Ekran

2- S4’ün sizi algılayabilmesi için, bulunduğunuz ortamın yeterli derecede aydınlık olması gerekiyor.

Sorun: Galaxy S4’te yaşanan gecikmeler ve aksamaların çözümü.

Samsung firmasının amiral gemisi olarak tabir edilse de S4’ün hiç sorunsuz olduğu söylenemez. Zaman zaman yaşanan donma ve gecikmelerin sebebi olarak, Samsung’un telefona yüklediği “Bloatware” adlı uygulamalar gösterilmektedir. Bloatware’den kurtulmanız için birkaç ipucu verelim.

1- Ayarlar>Daha Fazla>Uygulama Yöneticisi>Hepsi menüsüne girin, uygulamalara tek tek bakın ve gereksiz olanları “Devre Dışı” bırakın. İstemin sağlıklı çalışmasını sağlayan bir uygulamayı devre dışı bırakmaya çalıştığınız için telefon sizi uyaracaktır, önemli değil.

2- Ayarlar>Cihazım>Ekranı Kilitle seçimi yaparak “Kilit Açma Efekti” ne girin ve “Hiçbiri” ni işaretleyin.

3- şayet ana ekran butonunda gecikme ve donma varsa, ana ekran butonuna iki kez üst üste basın ve S Voice’ı başlatın. Ardından “meni”ye girerek Ayarlar’dan “Open via the home key” seçeneğini onaylayın.
One Response
  1. Telefon etme kısmından *#0011# yazın Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.