Galaktore (memeden sütlü sıvı gelmesi)
Menu

Galaktore (memeden sütlü sıvı gelmesi)

prolaktin yükselmesi

Her iki memeden gebelik dışında kendiliğinden sütlü akıntı gelmesine galaktore denilmektedir. Bu akıntının emzirme döneminde veya hamilelikte oluşması gayet normaldir. Uzun periyot sürebilir ve kendiliğinden kesilir. Gebelik ve emzirme dönemi harici olan akıntı farklı nedenler ile oluşabilir.

memeden süt gelmesi

Beynimizde bulunan hipofiz bezi, prolaktin hormonu salgılar. Böylece, memeler gelişir ve memeden süt gelmesi sağlanmış olur.  Gebelik süresinde prolaktin hormonu hızla yükselir ve bebek emmeye başladığında uyarılarak meme uçlarından süt gelir. Bu normal hamile kadınlarda oluşan süreçtir. Hamilelik ve emzirme dönemi sonrası yaklaşık 2 yıl kadar akıntı ve süt gelmesi normal kabul edilir. Fakat, hamilelik dışı dönemde memelerden süt gelmesi normal kabul edilmez ve hemen bir doktora başvurulmalıdır.

galaktore

Galaktore neden olur?

Hipofiz bezinde olan bir tümör nedeni ile prolaktin salgısının artması,

Belirli kullanılan ilaçlar, özellikle alınan dopamin salgısını azaltan ilaçlar, prolaktin salgısını arttırır.

Troid bezinin az çalışması,

Yüksek stres altında olmak,

Doğum kontrol hapı kullanmak,

Akciğer ve böbrek kanseri olmak,

Uzun süre emzirmek, galaktore yani memelerden süt gelmesini sağlar.

Galaktore görülen hastalarda adet düzeni bozulabilir ve yumurtlama yavaşlar. Prolaktin seviyesi ilaçlar ile kontrol altına alınınca hasta normal yaşamına geri döner. 6 ay ya da 1 yıl kadar prolaktin seviyesi yüksek olan hastalarda, kıllanma, yumurtlama bozukluğu ve insülün direnci hızla artar. Bu tarz şikayetleri olan hastalarda hem prolaktin hem de hipofiz bezi tümörü araştırılır. Hipofiz bezinde ki tümör küçük ise ilaçlar kullanılır, büyükse ameliyat ile alınır. Galaktore hastalarında tümör yoksa prolaktin salgısı ilaç ile kontrol altına alınır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.