Fütüroloji nedir
Menu

Fütüroloji nedir

baş

Fütüroloji, sağlam bir perspektif ile geleceği görme bilimidir. Bu bilimde geleceği ve insan yapısını iyi tanımak, bilimin ilerleyişini kontrol etmek şarttır. yapılan öngörülerin bu nedenle doğru çıktığı da bilinmektedir.

futur1

Diğer bilim dallarından ayrılmasının sebebi somut bir delil oluşturamamasıdır. Gelecek kavramı, çağı çok iyi anlamak ve özümsemek gereken ve detaycı bir görüş açısı istemektedir. Fütüroloji tahminlerini yapmak için, teknolojik, coğrafi ve demografik olayların öncelikle etkisini araştırır. Dünya üstünde ki siyasi gelişimler, savaşlar ilerisi için yapılacak varsıyamlar da çok önemlidir. Birbirinden bağımsız gözüken ve ayrı yerlerde gelişen olaylar birbiri ile bağlantılı olabildiği gene bu bilimin bir özelliğidir.

futur2

Gelecek bilimi dünyanın gelişmesi ve bilimden son noktaya kadar yarar sağlanmasını sağlamaktadır. Politik açıdan pek çok devlet bu bilime bu nedenle çok önem vermektedir. gelecek bilimciler, öngörü yapmadan önce yaşanan olaylar arasında ki dengeyi araştırırlar. Birbirleri ile bağlantısı olan olaylar, yaşanacak olan olayların da ipucunu verirler. Olaylar arasında ki bağlantı yakalanınca gelecek öngörüsü yapılır.

futur3

Günümüzde geleceğin bilim dalı olarak kabul edilen Fütüroloji, dünya ülkelerine ekonomik, siyasi ve yol haritaları çizmektedir. Gelecekte bu konuda çalışan büyük ekiplerin her ülke de olacağı düşünülmektedir.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.