Menu

Futbol tarihinin en pahalı sözleşmeleri

futbol tarihinin en pahalı sözleşmeleri

Futbol müsabakaları dünya çapında en fazla izleyici kitlesine sahip spor dalıdır. Durum böyle olunca da futbol dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olmuştur. Milyonlarca taraftarı olan futbol kulüpleri, bu ekonomide futbolculara büyük paralar ödemekten imtina etmiyorlar. Milyonlarca dolar tutarında sözleşmeler yaparak, dünyanın en iyi futbolcularını kadrolarına katıyorlar. İşte, futbol tarihinin en pahalı sözleşmeleri

cristiano ronaldo

1. (Manchester United, Real Madrid) Cristiano Ronaldo 122,5 Milyon Dolar.

Real Madrid, dünyanın en iyi futbolcularını kadrosuna katmak için oyuncular alma konusunda başı çekiyor. 2009 yılı yaz aylarında 122,5 milyon dolarlık sözleşme sonucunda Cristiano Ronaldo‘yu renklerine kattı. Bu sözleşme, futbol tarihinin en pahalı sözleşmesi olarak kabul edilmektedir.

zinedine zidane

2. (Juventus, Real Madrid) Zinedine Zidane 95,7 Milyon Dolar.

Fransız ünlü futbolcu Zinedine Zidane, 2001 yılında imzaladığı sözleşme ile Juventus’tan İspanyol ekibi Real Madrid’e transfer oldu. Bu sözleşmenin tutarı ise 95,7 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Real Madrid’de oynadığı süre içinde bir şampiyonlar ligi şampiyonluğu, 5 kez de La Liga şampiyonluğu elde etti.

zlatan ibrahimovic

3. (Inter, Barcelona) Zlatan Ibrahimovic 90,5 Milyon Dolar.

Sırp asıllı İsveç doğumlu futbolcu Zlatan Ibrahimovic, tüm zamanların en çok kazanan futbolcusu olarak kabul edilmektedir. Futbol kariyeri boyunca, 2009 yılındaki en son imza attığı Barcelona sözleşmesi de dahil 223 milyon dolarlık inanılmaz bir kazanç elde etmiştir.

kaka

4. (Milan, Real Madrid) Ricardo Izecson dos Santos Leite 84,7 Milyon Dolar.

“Kaka” adıyla bilinen oyuncu Serie A’nın yaşayan efsaneleri arasına girmiş bir Brezilyalı futbolcu. Milan’dan Real Madrid’e gelirken inanılmaz bir sözleşmeye imza attı.

luis figo

5. (Barcelona, Real Madrid) Luis Figo 76,2 Milyon Dolar.

Portekiz Milli Takımının vazgeçilmez bir ismi olan Luis Figo, Portekizli taraftarlar için tam bir efsane. Barcelona’dan Real Madrid’e tarnsfer olurken büyük bir rakamın altına imza atan Figo, 2009 yılında İnter Milan forması altında futbola veda etti.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.