Futbol sporu
Menu

Futbol sporu

Futbol, İngilizcede ayak topu anlamına gelmektedir. İlk çağlarda futbolu anımsatan oyunlar oynandığı bilinmektedir. Özellikle Türkler, tepük adı verilen bir oyun oynamışlardır. Kaşgarlı Mahmut’un anlattığına göre, bu oyun futbola birebir benzemektedir. Fakat kadın, erkek karışık oynanmıştır.

Futbol’un tarihi

Günümüzde oynanan futbol, İngiltere’de 19. Yüzyılın sonuna doğru tam manası ile kurallara bağlanmıştır.  1863 yılında Kanada’da kurulan federasyon sayesinde, farklı kurallar da oluşturuldu. Oyun içinde sert, acımasız olan her şey yasaklanmış oldu. Sertlikten hoşlananlar ise rugby oyununu bu sıralarda geliştirdi.  İlk kurulan takım Sheffield FC olmuştur.  Futbol, İngiltere’den tüm dünyaya yayılmıştır. 1904 yılında Uluslararası Futbol Federasyonu FIFA kuruldu. FIFA sayesinde 1930 yılında ilk Dünya Kupası düzenlendi.

Futbol’un kuralları

Futbol, her biri 11 kişilik takımlar halinde oynanmaktadır. Oyunda amaç, ayakla topu sürerek, paslaşarak karşı kaleye gol atmaktır. Topu elle ve kolla oynamak yasaktır. Yalnızca kaleciler topu elle yakalama hakkına sahiptir. Fakat, kurallar dahilin de vücudun başka bölümleri ile topa vurulabilir. Futbol, dikdörtgen sahalarda oynanır. Uzunluğu 90-100 metre, genişliği 45-90 metre arasındadır.  Uluslar arası maçlarda, bu ölçü, uzunluk 100-110 metre, genişlik 64-75 metredir. Uzun kenarlara taç çizgisi, kısa kenarlara kale çizgisi denilmektedir. Taç çizgisi, kale çizgisinden uzun olmalıdır.  İki taç çizgisi arasında uzanan ve alanı ikiye bölen çizgi orta çizgidir. Orta çizginin ortasında, 9.15 metre çapında bir çember bulunur. Bu çembere santra yuvarlağı denilir. Karşılaşmalar bu yuvarlak içinde başlar. Kale çizgilerinin tam ortasında birer kale vardır. İki direk arası 7.32 metre, üst direğin yerden yüksekliği 2.44 metredir. Futbol topu, 68-70 cm.dir. Kale önlerinde ceza alanları bulunur. Ceza alanı içinde yapılan fauller ve 9 kusurlu hareket penaltı ile cezalandırılır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.