Fruktoz tehlikesi
Menu

Fruktoz tehlikesi

fruktoz baş

Fruktoz, basit şekere verilen isimdir. Glisemik endeksi düşüktür. Bu nedenle sakkorozun yerine kullanılmıştır. Fakat, fruktozun zararları vardır.

fruktoz

Meyve, sebze, bal gibi gıdalarda fruktoz doğal olarak bulunmaktadır. Doğal olan fruktoz kontrollü tüketildiğinde metabolizmamızda glikozun emilmesine yardımcı olmaktadır. Fakat, son yıllarda tat versin diye pek çok ürüne çok fazla miktarda kullanılmaya başlandığından kanda kapasitenin çok üstüne çıkmaktadır. Bu da çeşitli tehlikeler oluşturur ve kontrol altına alınmalıdır.

fruktoz2

Yediğimiz pek çok yiyecek ve karbonhidratlar glikozdan oluşmaktadır. Glikoz kana yiyecekler yolu ile karıştığında metabolizmamız pankreastan insülin salgılar ve emilimi yapar. Fruktoz ise karaciğerde işlenir. Aşırı miktarda fruktoz, karaciğerde kapasitenin üstüne çıkarsa hızlı bir şekilde parçalanamaz. Yağ şekline dönerek, kanda trigliserit olur.

fruktoz3

Trigliserit, kalp krizini tetikler. Yüksek ve hızlı kilo alımını tetikler. İnsülin direncini kırar ve tip2 diyabet oluşur. Gıda sektöründe ki pek çok marka ve firma fruktozu kullanmaktadır. Piyasada diğer şekerlere oranla daha ucuz olması ve GDO’lu dediğimiz genetiği ile oynanan ürünlerden mısır şuruplarının yapılması ciddi risk yaratmaktadır. Gıda maddelerinde gıda katkı maddesi, tatlandırıcı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Her geçen gün kullanım alanları genişlemekte olduğundan, kontrol altına alınmalıdır. Buna en iyi örnek; 1 domates 1.5-2 gr. kadar fruktoz içerir ama gazlı bir içecek yaklaşık 20-25 gr. kadar fruktoz içermektedir.

fruk4

Kullandığınız veya alacağınız ürünlerin etiketlerini kontrol etmek gereklidir. Özellikle meyve suyu konsantreleri ve içeceklerinde yüksek oranda kullanılan bu madde aynı zamanda lezzet vermektedir.
One Response
  1. vefalı Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.