Foton nedir
Menu

Foton nedir

foton baş

Elektromanyatik dalgaları meydana getiren enerji parçacıklarına Foton denilmektedir. Elektromanyetik dalgalar, bir noktadan başka noktaya taşımayı fotonlar ile yapmaktadır. Bu dalgalar ışık hızı ile aynı hızdadır.

foton1

Foton parçacıklarının hareketsiz olduklarında ağırlıkları sıfırdır. Kütleleri sıfır olmasına rağmen, çekim enerjisinden etkilenirler. Foton eski zamanlardan bu yana incelenmiş fakat, ışığın dalga veya parçacık olduğu anlaşılmamıştır. Max Planck isimli bilim adamı, ışığın dalga boyu şeklinde değil, enerji parçacıkları şeklinde olduğu kuramını ortaya atmıştır. Daha sonra Einstein, ışığın parçacık olarak yayıldığını söylemiştir. Einstein, ışığı makineli tüfekten çıkarak ilerleyen kurşuna benzetmiştir.Bu ışık parçacıklarına foton demiştir.

foton2

Foton çözümlense bile ışıkla ilgili pek çok soru çözümlenmemiştir. Işık, bazen foton bazen de dalga boyu şeklinde hareket etmektedir. Işığın bu kararı neden ve niçin aldığı ise bir muammadır. Fotonun enerji parçacıklarının görüntülenmesi 2007 yılında Fransız fizikçiler tarafından yapılmıştır. Fransız fizikçiler bir kutuya iletken aynalar koymuş ve bu deneyi yaparak foton parçacıklarını resimlemiştir.

foton4

Foton enerji parçacıkları insan gözü tarafından algılanabilmektedir. Tek foton ile bu algılama yapılmasa da, 100 ms’de 5-9 arası enerji parçacığı sinyallerini algılamaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.