Folik asit zengini gıdalar
Menu

Folik asit zengini gıdalar

folik baş

Folik asit aslında B vitamininin bir çeşididir. Hücrelerin hızla büyümesini sağlarken, kırmızı kan hücrelerinin kaynağıdır. Bu vitamin gelişim ve sağlığımız için çok önemlidir. Folik asit aynı zamanda DNA ve protein metabolizması için de çok gereklidir. Bu nedenle özellikle hamilelerde bebeklerin beyin sağlığının gelişimi için önerilir.

folik asit1

Folik asit açısından zengin olan besinler

Ispanak; Ispanak en fazla folik asit içeren sebzedir. 1 tabak ıspanak günlük alınması gereken folik asidin yaklaşık %50 üstündedir. Fakat, ıspanaktan folik asit almak istiyorsanız, ıspanağı çiğ olarak salata şeklinde tüketmelisiniz. Bu nedenle yoğurtlu ıspanak salatası yiyebilirsiniz. Böylece ıspanağın içinde ki demiri de almış olursunuz.

Marul; Marul folik asit içeren bir sebzedir. Çiğ olarak tüketilebilmesi folik asiti yeterli derecede almamızı sağlar. Günlük ihtiyacımızın yaklaşık %25’ini bir marul salatası ile sağlayabilirsiniz.

folik2

Bakliyatlar; Taze fasulye, bezelye, barbunya, nohut ve mercimek bol miktarda folik asit içerir. Günlük beslenmenize katacağınız bakliyatlar size folik asit sağlayacaktır.

Folik asit açısından zengin olan besinler arasında brokoli, hardal, bamya, yer fıstığı, pancar, mısır, kabak ve portakaldır.

folik3

Folik asidin hamileliğe olan faydaları

Hamile kadınlar günlük 400 – 800 mg. kadar folik asit tüketmelidir. Folik asit eksikliğinde bebeklerde beyin hasarları ve doğum anormallikleri görülebilir. Folik asit eksikliği, omurilikte hasarlar yaratabilir. Bu nedenle hekimler, hamilelere folik asit desteği verirler. Günlük yetişkinlerde yaklaşık 200 mg. kadar folik asit alınması gerekir. Çünkü folik asit yetersizliğinde, kansızlık, zayıflık, kramplar, depresyon, kalp hastalıkları ve bazı kanser türleri görülebilir. Fazla miktarlarda alındığında deride kızarma ve döküntü, kaşıntı ve alerjik bronş hastalıkları görülür. Ayrıca çinkonun fazla miktarlarda vücuttan atılmasını sağlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.