Folik asit nedir
Menu

Folik asit nedir

folik baş

Folik asit, bir tür B vitaminidir. Yeşil yapraklı sebzelerde ve bitkilerde bol bulunur. 1950’li yıllarda bulunmuştur. B12 vitamini ile bağlantılıdır. hamilelikten, zeka gelişime kadar faydaları saymakla bitmez.

folik1

Folik asit özellikle sinir sistemimiz üzerinde çok etkilidir. İncebağırsakta emilerek karaciğere gelir ve vücudun çeşitli ihtiyaçlarını sağlar. Bira mayası, karaciğer, böbrek, yurmurta, tahıllar, ceviz, badem, fındık, ıspanak, maydanoz, nanede bol miktarda bulunur. Yetişkinlerde folik asit ihtiyacı, 400 mcg’dir. Gebelik ve emziren annelerde 800 mcg kadar gereklidir.

folik2

Folik asidin çok eksikliği anemi başlatır. Uyuşuk, yorgun, nefes darlığı, deride solgunluk başlıca belirtileridir. Dil kırmızı renktir. hafif eksiklikte depresyon sıklıkla görülür. Tedavi edilmezse, sinirlerde hasar yaratabilir. Bira, şarap gibi alkol tüketenlerde ve sigara içenlerde folik asit eksikliği çok karşılaşılan bir durumdur. Depresyon, şizofreni hastalarında folik asit seviyeleri çok düşüktür. Yaşlılarda ve zeka geriliği yaşayanlara folik asit desteği yapmak gereklidir.

folik3

Anne karnında oluşan bebeğin omurgasının gelişimi, beyin ve zeka düzeyinin iyi olması nedeni ile folik asit çok önemlidir. Folik asit, protein sentezi,hücre çoğalması, kemik iliğinin düzgün olması, sinir sisteminin oluşumu için gebeliğin özellikle ilk 3 ayında mutlaka kullanılmalıdır.  Folik asit vücutta depolanamadığından her gün alınmalıdır.

folik4

Folik asit, kan hücrelerinin, sinir dokularının oluşumu için kullanılmalıdır. Gebelikte kansızlığın tedavisinde kullanılır. Ateşli hastalıklar, diş eti rahatsızlıkları, plaklar için hekimler folik asit kullanmaktadır.
2 Comments
  1. selen solmaz Cevapla
    • Anonim Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.