Menu

Flash Bellek Nasıl Çalışır? Hemen öğren detaylı geniş bir yazı !!!


Flash bellekler kısa bir süre içerisinde büyük bir gelişim göstererek, insanların yanlarında taşıdığı günlük cihazlar arasında yerini aldı. Hiç şüphesiz bu gelişimin en büyük nedeni kolay kullanım ve taşınabilirlik olmuştur. Flash bellekler sadece taşınabilir usb depolama aygıtı olarak değil dijital kamera, cep telefonu, oyun konsolu gibi cihazlarda da kullanılmaktadır. Flash bellekler standart hafıza aygıtı olarak bilinen hard disk mantığından çok farklı çalışır. Bu özellikleriyle “katı halli depolama cihazı(solid state storage device)” olarak anılırlar. Çünkü içlerinde herhangi bir hareketli mekanik parça barındırmazlar ve çalışma şekilleri tamamen elektroniktir. Flash belleklere örnek vermek gerekirse;

* Bilgisayarlardaki BIOS çipleri
* CompactFlash kartları(çoğunlukla dijital kameralarda bulunur)
* SmartMedia ve microSD bellekler(çoğunlukla cep telefonu ve dijital kameralarda kullanılır)
* Memory Stick bellekler(çoğunlukla dijital kameralarda bulunur)
* PCMCIA hafıza kartları(çoğunlukla dizüstü bilgisayarlarda SSD yani katı halli diskler olarak kullanılırlar)
* Oyun konsollarında kullanılan hafıza kartları

Nasıl Çalışır
Flash bellekler EEPROM çiplerin bir çeşididir. Aşağıda veri iletimi ve depolamanın nasıl yapıldığını şematik olarak görmektesiniz:

Mor renkli kutu olarak görülmekte olanlar kontrol ve kayar nokta mekanizmalarını içeren transistörlerdir. Bu iki transistör ince bir oksit tabakasıyla birbirinden ayrılmıştır. Kayar nokta kapısı(floating gate) sadece kontrol kapısından(control gate) geçen kelime çizgisine(wordline) bağlıdır. Bu bağlantı aşamasında hücre 1 değerini alır, bunu 0 yapabilmek için Fowler-Nordheim Tunneling adı verilen işlem basamağının gerçekleşmesi gerekir.
Tunneling işlemi, elektronların kayar nokta kapısındaki hareketini tanımlar. Yaklaşık 10 ile 13 volt arasında gelen elektrik akımı, yüküyle beraber bit hattından(bitline) gelir ve kayar nokta kapısından girerek önce sürekli akım kanalına(drain) daha sonra da kaynak kanalına(source) geçerek topraklanır.
Bu yüklenme kayar nokta kapısı transistörünün bir elektron tabancası gibi hareket etmesine neden olur. Uyarılmış bu elektronlar ince oksit tabakasının diğer tarafına itilir ve negatif yüklenirler. Bu negatif yüklü elektronlar kontrol ve kayar nokta kapıları arasında bir bariyer vazifesi görürler. Hücre sensörü isimli özel bir yorumlayıcı bölüm bulunur. Bu bölüm sayesinde kayar nokta kapısından geçen yük miktarı izlenir. Eğer bu kapıdan yükün %50’sinden fazlası geçiyorsa bunun değeri 1′dir. Eğer yük miktarı %50′nin altında kalıyorsa da değeri 0 olarak tanımlanır.
Flash bellek çiplerinin içinde yer alan hücrelerdeki elektronlarlar normale dönüp 1 değerini alırlar. Bunu da yüksek gerilim yükü ile oluşan elektrik alanı ile sağlarlar. Flash bellekler kapalı devredirler ve süregelen döngüsel görevlerin uygulanması şeklinde çalışırlar. Eğer bir veri silinecekse, daha önceden belirlenmiş bloklara gereken elektrik alan uygulanır ve blok sıfırlanmış olur. Silinen kısma tekrar yazılması mümkündür. Flash bellekler geleneksel EEPROM’lardan çok daha hızlıdırlar. Çünkü EEPROM’lar birim zamanda tek byte’lık veri temizleyebilirken, flash belleklerde bu bloklar halinde temizlenerek çok daha hızlı silinir ve tekrar yazılırlar.

Son 50 Yorum
 1. Belbel Cevapla
 2. esra Cevapla
 3. ghgfgjjkklklljykyuk Cevapla
 4. Dursun Cevapla
 5. yasemin Cevapla
 6. levent Cevapla
 7. levent Cevapla
  • Anonim Cevapla
 8. şevval Cevapla
 9. Dilara Cevapla
 10. berfin Cevapla
 11. mert Cevapla
 12. Ömer Faruk Yıldırım Cevapla
 13. Nazmiye Çam Cevapla
 14. bu ne yaa Cevapla
  • Anonim Cevapla
 15. Ece Cangiz Cevapla
 16. melike Cevapla
 17. Latif Güvenç Cevapla
 18. derya Cevapla
 19. duygu Cevapla
 20. duygu Cevapla
 21. mert Cevapla
 22. emirhan Cevapla
 23. suude Cevapla
 24. mümtaz Cevapla
 25. Fırat Cevapla
 26. MESUT Cevapla
 27. MESUT Cevapla
 28. emre Cevapla
 29. yardım edin yaaaaa Cevapla
 30. onur Cevapla
 31. sanane Cevapla
 32. gülsüm Cevapla
 33. gülsüm Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.