Menu

Filmlerde kurgulanan şehir ve yerler

kurgusal yerler

Pek çok kitap ve filmde hayali şehirler hatta dünyalar kurgulanır. Bu kurgulanan şehirlerin veya dünyaların içinde kendimiz kaybeder hatta çoğumuz böyle yerlerin hayalini taşırız. Yüzüklerin efendisi kitabında okuduğumuz dünya, filmde karşımıza çıkınca hepimiz bu dünyaya büyülendik. Çünkü, çok gerçekçi ve doğaldı. İşte, filmlerde kurgulanan yerler ;

yıldız savaşları

Yıldız Savaşları, Galaktik İmparatorluğu ;

Bu destansı bilim kurgu filmi, Uzak, çok uzak bir galakside diyerek başlar. George Lucas, Star Wars’u yaratırken, dünyada hiç olmayan bir yeri kurgulamıştır. İç savaşın hakim olduğu bu galakside, pek çok yabancı tür ve insan ırkı vardır. Aslında yeri incelediğinizde havada uçan taşıtlar ve gökyüzüne uzanan bulutlar arasında bir gökdelenler şehri ortaya çıkmıştır. Geleceğin şehirleri sizce böyle mi olacak?

gotham cty

Batman, Gotham City ;

Bu efsanevi şehir,  Post-Modernizm, Art deko ve Neo gotik mimari ile şekillenmiştir. Şehrin sokakları bozuk bir düzen taşır. Gökdelenler, karanlık mekanlar ve pis sokakları ile Gotham aslında Amerika’nın en fazla suç işlenen sokaklarından esinlenerek hazırlanmış bir şehirdir. Gotham şehri buna rağmen yapısı ile dikkat çekicidir.

oz büyücüsü

Oz Büyücüsü ;

Ünlü yazar, L.Frank Baum tarafından hayal dışı bir dünya inşa edilmiştir. Yaklaşık 100 yıldır bu hikaye herkesi büyüler. Binlerce renk ve çarpıcı noktaları ile aslında heyecan verici bir masal ülkesi yaratılmıştır. Hikaye kahramanın siyah beyaz evinde başlar ve rengarenk, canlı ve cıvıl cıvıl bir masal ülkesinde devam eder.

çikolata fabrikası

Charlie’nin çikolata fabrikası ;

Kurgusal bir çikolata fabrikası olan Willy Wonka, tüm çocukların hayran olduğu bir yerdir. Bu kurgusal fabrikada, çikolata şelaleri, denizleri, adaları ve hatta evleri barındırır. Belki de en tatlı dünya bu çikolata fabrikasıdır. Çünkü, içine girilince bambaşka bir yere adım atılmış olur.

sprşbgfield

Springfield, Simpsonlar ;

Dünyanın en uzun süren çizgi filmi kabul edilen Simpson ailesinin maceraları, Springfield isimli garip bir Amerikan şehrinde geçer. Bu kurgusal kasaba Oregon’da gerçek bir kasabadan esinlenerek yapılmıştır. İçinde garip ve sürekli kaza olan bir nükleer santral vardır. Bu şehir, bu santralde çalışna ailelerin hayatını idam ettiği yerdir. Aslında kasaba, canlı ve heyecanlı bir yerdir.

yüzüklerin efendisi

Yüzüklerin Efendisi ;

JRR Tolkien’in Orta Dünyası belki de dünyada hiç var olmamış bir yerdir. Bu dünyada elfler, cüceler, hobbitler, büyücüler ve büyülü yaratıklar yaşamaktadır.  Bu yaşayanların soyları aslında seride bile tükenmektedir. Ve bu harikalar dünyası pek çok kötü ve iyiyi barındırır. Bu dünyanın gerçek olduğuna inanan pek çok insan olsa da, aslında yazarın bu hikayeyi çocuklarını uyutmak için geceleri onlara uydurduğu bilinir.

harry potter

Büyücülük okulu Hogwarts, Harry Potter ;

JK Rowling tarafından yazılan bu hikaye de bir büyücülük okulu ve çevresinden bahsedilir. Filmini izlediğimizde tam olarak şekillenen bu yer aslında farklı bir boyuttadır.  Yüksek korkulukları, canavarların yaşadığı nehri, kalesi ve ormanlarla çevrili olan bu yer, bize büyünün ve cadılığın gerçek olduğu havasını verdi. Şimdiye kadar tasarlanan en iyi sihirbaz ve büyü okulu olarak beynimize işlendi.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.