Fethiye’ye bir gezi
Menu

Fethiye’ye bir gezi

fethiye baş

Doğanın cömert davrandığı efsanevi şehir Fethiye’ ye gidiyoruz. Yaz aylarında oldukça turist ağırlayan şehir, doğası ve denizi ile hepimizi büyülüyor. İşte, Fethiye’de gezilecek ve görülecek yerler;

fethiye1

Antik dönem ismi Telmessos olan Fethiye İÖ: 5. yüzyılda kurulmuştur. Günümüzde yapılan arkeolojik kazılardan Helenistik  ve Roma döneminde bu kent yüksek bir bilgi, kültür şehridir. Likya’ya ait kaya mezarları, lahitler, kale ve tiyatro Fethiye’de göreceğiniz kalıntılardır. Özetle Fethiye, tarih ve doğa içinde büyüleyici bir yerdir.

fethiye2

Tersane adası, Cleopatra koyu, Ağ limanı, Ekincik körfezi, Kaplumbağa plajı, Ölüdeniz, Kelebekler vadisi Fethiye’nin tekne turları ile gezilecek yerleridir.  Ölüdeniz ve Belcekız plajı bütün dünyaca bilinen deniz lagünüdür. İçinde bulunan lüks tatil köyleri, otelleri ile yamaç paraşütü yapılan Babadağ dünyaca tanınan tatil yöreleridir.

fethiye3

Fethiye Ovacık köyü, Fethiye’nin en fazla rağbet gören diğer bir yeridir.  Doğanın içinde olan kumsalları ve çeşitli konaklama imkanları ile tercih edilebilir. Hisarönü, Ovacık köyünün yanındadır. Daha canlı bir tatil noktası olan Hisarönünde bol restoran ve konaklama tesisi vardır. Arabalar ile Ovacık 10 dakika, Hisarönü ise 20 dakika kadar Fethiye’ye uzaktır. Fethiye’nin yaklaşık 5 km. kadar dışında olan Çalış Plajı, uzun kumsalı ve tatil köyleri ile en fazla tercih gören tatil beldesidir.

fethiye4

Fethiye çevresindeki antik kentlerden en önemlisi Tlos’dur. En eski antik kentlerden olan bu şehir spor kenti olarak biliniyor. Mitoloji’de kanatlı at olan Pegasus’un burada yaşadığına inanılıyor. Şehrin Akropol, Stadyum, Gymnasium, Palaestra, Hamam, tiyatro gibi yapıları görülmeye değerdir. İÖ:546 yılında Pers istilası sırasında teslim olmayarak toplu bir şekilde intihar eden şehir Xanthos, Likya’nın uzun süre başkenti olmuştur.  Türkiye içinde en güzel antik şehir kabul edilir. Fethiye-Kaş karayolunda Kınık köyü yanındadır.

fethiye5

Fethiye’den yaklaşık 20 km. kadar sonra Üzümlü köyü yakınında bulunan Cadianda antik kenti, spor kompleksi, tiyatro ve Heroon adlı tapınakları , agorası ile görülmeye değerdir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.