Menu

Ferhat ile şirin kimdir ferhat ile şirinin hikayesi ferhat ile şirinin aşkı

kanlikalp.gif

Ferhat, nakkaşlık yapan, Şirin’e sevdalı yiğit bir delikanlıdır. Saraylar süsler, fırçasından dökülen zarafetin Şirin’e olan duygularının ifadesi olduğu söylenir.

Amasya Sultanı Mehmene Banu’ya, kız kardeşi Şirin için, dünürcü gönderir Ferhat. Sultan; Şirin’i vermek istemediği için olmayacak bir iş ister delikanlıdan. “ Şehir’e suyu getir, Şirin’i vereyim” der, demesine de su, Şahinkayası denen uzak mı uzak bir yerdedir.

Ferhat’ın gönlündeki Şirin aşkı bu zorluğu dinler mi? Alır külüngü eline, vurur kayaların böğrüne böğrüne. Kayalar yarılır, yol verir suya. Zaman geçtikçe açılan kayalardan gelen suyun sesi işitilir sanki şehirde.

Mehmene Banu, bakar ki kız kardeşi elden gidecek, sinsice planlar kurarak bir cadı buldurur, yollar Ferhat’a. Su kanallarını takip edip, külüngün sesini dinleyerek Ferhat’a ulaşır. Ferhat’ın dağları delen külüngünün sesi cadıyı korkutur korkutmasına da, acı acı güler sonra da. “Ne vurursan kayalara böyle hırsla, Şirin’in öldü. Bak sana helvasını getirdim” der. Ferhat bu sözlerle beyninden vurulmuşa döner. “Şirin yoksa dünyada yaşamak bana haramdır” der. Elindeki külüngü fırlatır havaya, külüng gelir başının üzerine bütün ağırlığıyla oturur. Ferhat’ın başı döner, dünyası yıkılmıştır zaten “ŞİRİN !” seslenişleri yankılanır kayalarda.

kirmizikalp.gif

Ferhat’ın öldüğünü duyan Şirin, koşar kayalıklara bakar ki Ferhat cansız yatıyor. Atar kendini kayalıklardan aşağıya. Cansız vücudu uzanır Ferhat’ın yanına.

Su gelmiştir, akar bütün coşkusuyla, ama iki seven genç yoktur artık bu dünyada. İkisini de gömerler yan yana. Her mevsim iki mezarda da birer gül bitermiş, sevenlerin anısına, ama iki mezar arasında bir de kara çalı çıkarmış. iki sevgiliyi, iki gülü ayırmak için.


63 Yorum yapılmış
 1. ada uludağ Cevapla
 2. cansu Cevapla
 3. kübra Cevapla
 4. dila ve filis Cevapla
  • nurten Cevapla
 5. büşra Cevapla
 6. buğrahan Cevapla
 7. buğrahan Cevapla
 8. buğrahan Cevapla
 9. buğrahan Cevapla
 10. buğrahan Cevapla
 11. buğrahan Cevapla
 12. buğrahan Cevapla
 13. müge Cevapla
 14. ünzile Cevapla
 15. mehmet Cevapla
 16. mehmet Cevapla
 17. nurcan Cevapla
 18. Tahir Cevapla
 19. selçuk Cevapla
 20. semanur Cevapla
 21. derda Cevapla
 22. derda Cevapla
 23. zeynep Cevapla
 24. SEZAI Cevapla
 25. çetin Cevapla
 26. Mehmet Cevapla
 27. ferhat Cevapla
 28. mahire Cevapla
 29. pınar Cevapla
 30. ferhat Cevapla
 31. FATİH Cevapla
 32. gamze Cevapla
 33. ruken Cevapla
 34. ferhat Cevapla
 35. samet Cevapla
 36. nisanur Cevapla
 37. yunus Cevapla
 38. eylem Cevapla
 39. Filiz Cevapla
 40. merve Cevapla
 41. esin Cevapla
 42. gulsahhhh Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.