Feniletilamin nedir
Menu

Feniletilamin nedir

feni baş

Feniletilemin, insan beyninde noradrenalin ve dopamin salgılanmasına yardımcı olur. Uyarıcı bir etkiye sahiptir. Aşkın ve sevginin oluşmasında baş rol oynar.

feni 1

Dopamin salgılanmasına yardımcı olur, dopamin merkezi sinir sisteminde cinsel dürtüleri harekete geçirir. Noradrenalin dikkat artışı ve kalp hızına neden olur. Bu nedenle cinsel tutku, romantizm, mutlu olma hali veya sinirlilik ortaya çıkar.

feni3

Yapısında feniletilamin bulunan çikolata gibi gıdaların kullanılması ile, aynı etki metabolizmada yaratılır. Depresyona giren kadınlarda bolca çikolata tüketilmesinin sebebi de budur. Dikkat eksikliği, hiper aktivite, depresyon hastaları düşük miktarda feniletilamin alırken, şizofrenler yüksek alırlar. Bunun nedeni vücutta sindirim sisteminde hızlı bir şekilde emilir gıda ve ilaç olarak alınması halinde etkisi geç olabilir.

feni4

Feniletilamin kimyasal yapısında olan bazı değişiklikler ile pek çok alt türev oluşturulur. Bu ilaçlar sinir sisteminde çok kuvvetli etkiler göstermektedir. Bunlar amfetamin, ekstazi, metamfetamin gibi ilaçlardır. Dünyada yasaklanmışlardır. Fakat, bazı  antidepresan ve tıkanıklığı açan astım ilaçları feniletilamin içermektedir.

feni5

Feniletilamin bileşiği, insan ve hayvanlarda sinir sisteminde zaten vardır. Sinirler arasında kimyasal iletici ve sinir sistemindeki çeşitli aksaklıkları düzenleyici olarak görev yapmaktadır. Pek çok uyuşturucu yapımında da kullanılan bu madde, çeşitli hastalıkların da tedavisinde vazgeçilmezdir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.