Evdeki haşerelerden kurtulun
Menu

Evdeki haşerelerden kurtulun

haşerat baş

Evlerimizde haşere, karınca ve böcekler başlıca sorunlarımız olabilir. Bu haşeratların eve girmesini ve yuvalanmasını engellemek için çeşitli ilaçlara başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat, sinek, böcek ilaçları yüksek oranda toksik maddeler içermektedir. Çevreye ve kendimize zarar vermeden haşeratlardan nasıl kurtulabiliriz?

sineklik

Öncelikle eve haşeratın girmemesi için çeşitli önlemler alınmalıdır. Öncelikle duvardaki çatlaklar ve delikler kapatılmalıdır.  Evde ki tüm camlar, kapılara sineklik takılmalıdır. Yiyecekleriniz plastik, cam kavanozlarda saklanmalıdır. Mutfak tezgahı ve yerler temizlenmelidir ve yere dökülen kırıntılar, artıklar hemen temizlenmelidir. Boşlan yoğurt kapları, reçel kavanozları atılacaksa içi temizlenip atılmalıdır. Çöp kutularında, çöp torbası kullanılmalıdır ve çöp her akşam bekletilmeden atılmalıdır.

karınca

Evinizin karıncalar tarafından istila edilmesi durumunda zarar vermeyen çeşitli çözümler uygulayabilirsiniz. Limon kabuklarını karıncaların olduğu yola koyabilirsiniz. Fesleğen, adaçayı, nane, kekik, defne, biber ve tarçın gibi baharat veya otlar dövülerek karınca yoluna serpilebilir. Karıncalar bu kokulara karşı hassastır hemen geriye gideceklerdir.

güve

Kıyafetlerinizi yüksek sıcaklıkta yıkamak onların üstünde olan böcek larvalarını öldürür. Torbaya yerleştirdiğiniz yünlülerinizi yaklaşık 3 gün kadar buzlukta tutmak da yararlıdır. Fakat en doğru olan yöntem, vakum torbası içinde onları saklamaktır. Uzun süre oksijensiz ortamda kalacaklarından böceklenme olmayacaktır.

Klimawandel

Mutfağınızda veya evinizde en sıkıntı verici durum kesinlikle hamam böcekleridir.  Bu durumda su dolu kase, bardak gibi şeyleri ortada bırakmayın. Hatta çiçeklerin kaselerin de bile su bırakmayın. Hamam böceklerinin en fazla sevdiği yerler olan buzdolabı altı, ocak altı, çatlak ve deliklere ince tabaka halinde boraks sürün. Hamam böcekleri ortadan kaybolacaktır.

sivrisinek1

Sivrisineklerden kurtulmak için içinde su olan bir sprey kutusuna, yarım limon suyu, okaliptüs veya nane yağı (10 damla kadar) damlatın. Vücudunuza sıktığınızda sivrisineğin sizi görmesine engel olursunuz.

Yemek güveleri çeşitli unlu gıdalara çok düşkündür. Güvelenmiş hiçbir gıdayı yemeyin ve atın. Gelişme dönemi öncesi genelde mutfak çatlaklarında saklanan bu canlıları engellemek için tüm çatlak ve delikleri kapatın. Kaptma işleminden önce elektrik süpürgesi ile onları bir güzel temizleyin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.