Evde kısırlık testi
Menu

Evde kısırlık testi

evde kısırlık testi

Son dönemde evde kısırlık testi ( infertilite testi ) olarak üretilen kitler ülkemizde de satılmaktadır. Bazı testler erkek kısırlığının test edilmesine bazıları da hem erkek hem de kadın kısırlığına dair üretilmektedirler. Evde yapılan kısırlık testlerinden yaklaşık 1 saat içinde netice alınabilmektedir.

Kadınların doğurganlık kabiliyeti, hamile kalma problemi ve kısırlık sorunları kadının idrarında yer alan FSH hormonu düzeyine göre belirlenmektedir. FSH, kadınların doğurganlık kapasitelerinin belirlenmesinde kanda oranı ölçülebilen en önemli hormonlardandır. Evde yapılan testler, FSH’nin düzeyini ölçmemektedir ancak idrardaki düzeyi ile ilgili bir fikir vermektedir. Eğer kanda FSH hormonu çok yüksek düzeyde ise, kısırlık konusunda sonuç alınabilmektedir. Bu testlerin vermiş olduğu sonuçlar kesin ve net olmamakla birlikte, en doğru neticenin doktor kontrolleri ve tahlillerince alınabileceği belirtilmektedir.

Normal olarak erkeklerde 1 mililitre semende en düşük 20 milyon sperm hücresinin bulunması gerekmektedir. Erkekler için yapılan kısırlık testlerinde bu oran olması gereken değerlerin altında kalıyorsa kısırlık problemi olabileceğine dair netice vermektedir.

kısırlık testi

Evde kısırlık testi güvenilir mi?

Evde yapılan kısırlık testleri kadınlarda sadece FSH hormonu düzeyine, erkeklerde ise sperm sayısına bağlı olarak sonuç verdiğinden güvenilirlikleri tartışmalıdır. Kısırlık ( infertilite ) yalnızca bu değerlere bakılarak belirlenebilecek bir durum değildir. Kadınlarda FSH hormonu dışında pek çok hormon, rahimle ve tüplerle ilgili patolojiler, bazı farklı nedenlerden ötürü kısırlık öz konusu olabilir. Erkeklerde de durum yine aynı şekilde olup, sperm sayısı haricinde başkaca nedenlerden dolayı kısırlık söz konusudur. Bu testler sadece sperm sayısını baz aldığı halde, bunun yanında spermin şekli ve hareketliliği de sonuçlarda önemlidir. Sperm sayısı normal olsa da kısırlık görülebilmektedir.

Sonuç olarak, evde yapılan kısırlık testlerine güvenerek bir karara varmak mümkün değildir. Bu karar yanıltıcı olduğu gibi, kısırlık sorunu olmadığını düşünen çiftlerin tedavi konusunda zaman kaybetmelerine neden olabilir. Kısırlıkla ilgili erken başlayan tedavilerde o denli iyi ve olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Evde kısırlık testi yaparak bu konuda kesin bir sonuç elde edilemediğini unutmamak, kısırlık gibi önemli bir problemin doktorların kontrolleri ve elde ettiği sonuçlara göre belirlenmesi gerektiğini unutmamak gerekir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.