Menu

Evde kan şekeri nasıl kontrol edilir

kan şekeri

Şeker hastalığında en önemli konu, şekerin düzenli olarak kontrol edilmesidir. Hasta bu şekilde ilaç dozunu ayarlar ve şekerin yükselmeye başladığı ya da düştüğü durumlarda önlem alabilir. Üstelik kan şekeri normale dönünceye kadar bu kontrole devam etmek gereklidir. Piyasada satılan ve kan şekerini ölçen cihazlar şeker hastalarında kesinlikle olması gereken cihazlardır.

evde kan şekeri ölçümü

Kan şekeri ölçen aletlerde bilinmesi gereken şeyin hastanede ölçülen kan şekerine göre, %15 kadar fark olmasıdır. Evde ölçüm yapan kan şekeri cihazı daima %15 daha düşük ölçüm yapmaktadır. Kan şekeri ölçüm aleti alırken, kullanımı kolay, tanınmış marka ve test çubuklarının rahat bulunduğu, az kan ile çalışan, garantisi olanlar seçilmelidir. Evde kan şekeri ölçmek için alet almaya karar verdiğinizde bu konuda doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Kan şekeri aletleri kullanılmadan önce eller sabun ile yıkanmalıdır. Delici alet ayarı yapılıp, parmak ucundan deri delinmeli ve ölçüm çubuğuna sıvazlanan kan sürülmelidir. Eğer, kan az olursa ölçüm yanlış olabilir. İlk çıkan kan değil sıkarak ondan sonra oluşan kan ile testi yapmakta fayda vardır. Evde kan şekeri ölçülürken, sabah kahvaltısı öncesi, öğlen ve akşam yemeği öncesi aç karna ölçüm yapılırken, her öğünden 2 saat sonra ölçümde yapılmalıdır.

İdeal olan kan şekeri yemek yedikten 2 saat sonra ölçülenidir. Bu değer 180 mg/dl’den düşük olmalıdır. Tokluk kan şekeri insülin salgısının bozukluğunda, karaciğer şeker üretiminin bozulmasında, kaslar şekeri alamadığında, glukagon hormonu yükseldiğinde yüksek çıkmaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.