Evde ayak bakımı nasıl yapılır
Menu

Evde ayak bakımı nasıl yapılır

evde ayak bakımı

Gün boyu ayakkabının içerisinde olan ayaklar, bu süre zarfında pek çok sıkıntıya ve darbeye maruz kalmaktadır. Ayak bakımlarının düzenli olarak yapılması, hem ayak sağlığı hem de genel sağlık açısından oldukça önemlidir. Sürekli olarak dışarıda yaptırmanız mümkün değilse, evde ayak bakımı ile ilgili bazı bilgiler vermek istedik.

ayak bakımı

Kişisel hijyen açısından çok önemli olan ayak bakımını evde kendinizin yapması da oldukça kolay. Öncelikle ayaklarınızı ılık ve sabunlu bir suyla yıkayın. Sonrasında soğuk su ile iyice yıkayın ve adamakıllı kurulayın. Bu uygulamanın ardından nemlendirici kremle iyice ovalayın.

ayak bakımında ponza taşı

Ayak parmaklarınızın tırnaklarını düz değil yuvarlatarak kesmeye özen gösterin. Ayaklarınıza daha önceden aldığınız ponza taşıyla masaj uygulayın. Bu sayede nasırlı ya da kurumuş derileri yok edebilir pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Ponza taşı ayaklarınızdaki ölü derilerden kurtulmanızda oldukça yardımcı olur ve derinizin rahat nefes almasını sağlar. Ponza taşı masajından sonra ayaklarınızı sıcak suyun içinde bekletirseniz derinizin yumuşacık kalmasını sağlarsınız.

ayak bakımı ve tırnak

Ayak bileklerinizden başlayarak dizinize doğru masaj yapabilir, kan dolaşımınızın düzenlenmesini, şişlikleri ve ağrıları ortadan kaldırır. Gece uyumadan evvel ayaklarınıza nemlendirici krem sürebilirsiniz, ancak ayak parmaklarınızın arasına girmemesine özen gösterin. Çünkü, parmak arasındaki nemlendirici kremler mantar oluşmasına sebep olabilir. Eğer, uyurken çorap giymekten sıkıntı duymuyorsanız nemlendirici krem kullandıktan sonra pamuklu bir çorap giyebilirsiniz. Göreceksiniz, sabah kalktığınızda ayaklarınız pamuk gibi yumuşacık olacaktır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.