Etkileyici yeraltı şehirleri
Menu

Etkileyici yeraltı şehirleri

yer altı şehirleri

Dünyamız gökdelenleri ile mekanlarını hızla genişletiyor. Fakat, pek çok uygarlık yeraltında şehirler kurarak tehdit ve iklim şartlarından kendini korumaya çalışmıştır. Deniz seviyesinin altında dünyanın en etkileyici yeraltı şehirlerinden bir liste yaptık. İşte, çarpıcı yeraltı şehirleri ;

tunus

Matmata, Tunus ;

Tunus’un güney Berberi şehri olan Matmata, geleneksel yeraltı yapılarında yaşamaktadır. Bu yapılar bir oda şeklinde toprağın kazılıp mağaraya dönüştürülmesi ile oluşuyor. Güneşin kavurucu sıcaklarından etkilenmeyen bu yapılar, köylüleri Afrika sıcağından korumaktadır. Evlerin bazıları geçiş yolları ile birbirine bağladığından bazı bölgelerde yer altı şehirlerine dönmüştür. Bugün Matmata, turistlerin ilgisini çeken folklorik bir bölgedir. Yeraltı şehirlerinin oluşmasının sebebi olarak, Mısır işgalcilerine karşı kendilerini korumak için yer altı sığınakları kazması ile başlamıştır.

isviçre

Sonnenberg, İsviçre ;

İsviçre’nin nükleer silahı veya düşmanı yoktur. Fakat, dünyada en fazla yeraltı barınağı olan yer İsviçre’dir. Soğuk savaş sırasında, çıkan bir kanun ile ülkede her eve 700 metre uzaklıkta 50 megatonluk bir patlamaya dayanıklı sığınak olması hakkında 1968 yılında bir kanun çıkmıştır. Sonnenberg yeraltı barınağı, 1.550 metre uzunlukta otoyol tünel şeklinde yapılmıştır. İçinde bir hapishane, ameliyathane çok güçlü hava filtreleri ile yaklaşık 20 bin kişiyi rahatlıkla barındırmaktadır. 350 tonluk yüksek kapılar arkasında ki bu yeraltı şehri halen duruyor. Bugün İsviçre’de evlerin yanına yapılan sığınaklar, kayak ve şarap malzemelerini saklamak için tutuluyor.

singapur

Jurong Kaya Mağaraları, Singapur ;

Singapur dünyanın en büyük petrol ticaret alanlarından biridir. En büyük limanı olan Bunker limanı petrolün depolanma tesislerini barındırır. Singapurlu yetkililer,  Jurong Island’da yer altına kazılara yaparak yeni bir yeraltı alanı yapmaya başladı.

quebec

La Ville Souterraine, Quebec ;

Montreal, Ocak ayında -9 ve genelde kış aylarında -20 derece altına düşen sıcaklığı ile bilinir. 1962 yılında inşası başlayan yeraltı şehri mağazalar, iş merkezleri, apartman binaları, bankalar, ofisler, üniversiteler, oteller ile tam bir kompleks haline dönüşmüştür. Bu yer altı şehri, Montreal Metrosuna bağlıdır.şehir komple ısıtmalıdır ve donma tehlikesi yoktur.

pekin

Yeraltı şehri, Pekin ;

Pekin’de bulunan yeraltı şehri Dixia Cheng ayrıntılı bir sığınaktır. 85 kilometrekarelik bir alanı kapsar ve toprak yüzeyinin 18 metre kadar altındadır. Askeri savunma amaçlı yapılmıştır. 1970 yılında inşasına başlanmış ve 2000 yılında halka açılmıştır. Kompleksin 90 ayrı girişi vardır.

polonya

Wieliczka Salt Mines, Polonya ;

UNESCO Dünya Mirası kabul edilen bu yeraltı tuz katedrali, 13. Yüzyılda inşa edilmiştir. 327 metre derinlikte ve 287 kilometre uzunlukta olan bir tuz madeninin içinde üç şapeli, granitten oyulmuş bir katedrali vardır. İkinci dünya savaşında Almanlar tarafından kullanılan bu nokta bugün turistlerin uğrak noktasıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.