Etkileyici konuşma teknikleri
Menu

Etkileyici konuşma teknikleri

Etkileyici bir şekilde konuşmayı herkes ister. Konuşmalarının insanlar tarafından ilgi çekici bulunmasını, anlatmak istediklerinin anlaşılmasını isterler. Etkileyici konuşmak bazı detaylarda ve tekniklerde gizlidir. İşte bu detaylar;

Dinleyici

Konuşmalarınız, dinleyen kişilerin düzeyinde olmalıdır. Anlatmak istediklerinizi anlatmak, anlattıklarınızın da anlaşılması için bu önemlidir. Etkili konuşma yapmanızı destekleyici konuşma yaptığınız ortam, anlatımda kullandığınız malzemeler ve konuşmanızdaki zamanlama gibi faktörler vardır. Konuşmanıza hazırlanmanın önemi de oldukça açık. Ne kadar iyi hazırlık yaparsanız, o kadar iyi konuşur, heyecanınızı da yenebilirsiniz. Bu hazırlıklar, sizi güçlü ve kendinize güven duymanızı sağlayacaktır.

Enerji

Duygu, ses ve vücut üçlüsü bu detayın içindedir. Duygu, dinleyicilerinize karşı beslemekte olduğunuz histir. Ses, aslında en önemli konu. Sesinizi öyle ayarlamalısınız ki, konuşmanın sonunu rahatça getirebilin. Tonlama ve vurgularınız tam yerinde olmalı, kelimeler arasındaki geçişler kesik değil, mutlaka birbiriyle bağlantılı olmalıdır. Konunun gidişatına göre sesinizi azaltıp arttırmalısınız. Tabiî ki bunları yaparken, yapmacıklıktan uzak doğal bir şekilde olmalısınız. Vücut, oldukça önemli bir faktördür. Tüm gözler sizin üzerinizde olduğundan, el ve kol hareketleriniz, duruş şekliniz, durduğunuz yeriniz ve göz hareketleriniz dinleyicilerin sürekli gözetimi altındadır.

Tarz

Tarzınız size özel bir durum. Tarzınızı şekillendirmek ve geliştirmek tamamen sizin ellerinizdedir. Bilgileri anlatıyor, paylaşıyor ve onların katılımlarını sağlıyorsunuz. Doğal bir tarza sahip olduğunuzda, sizin heyecanınız da tüm bu doğallığın içinde tat katacaktır.

Akış

Konuşmanızla ilgili planlı olmalı, mesajınızı net bir şekilde belli etmelisiniz. Konuşurken hızınız da oldukça önemlidir. İnsanlar sizi dinlerken reklam izliyormuş izlenimine kapılmamalı ya da söyledikleriniz birbirinin içine girmemelidir. Konuşurken, dinleyicilerinize bazen algılama zamanı da bırakmalısınız. Konuşmanızın daha iyi ve net bir şekilde anlaşılması için önemli bir aşamadır.

Son olarak, konuşmalarınızda çeşitlendirmeler yapmanız dinleyicilerin rehavete girmesini engelleyecektir. Konuşurken, net ve kısa cümleler kullanmaya özen gösterin ki, sonuçta etkileyici bir konuşma yapmış olun.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.