Menu

bağırsak iltihabı Archive

Bağırsak düğümlenmesinin belirtileri nedenleri nasıl tedavi edilir tedavi yöntemleri nelerdir

İNVAJİNASYON : Proksimaldeki barsak segmentinin distaldeki barsak içine girmesidir. Her yıl 1000 canlı doğuma karşılık 1.5-4 invajinasyon görülmektedir. Sıklıkla 4-10 aylık bebeklerde görülür. 2 yaşın altındaki çocukların en sık intestinal obstruksiyon nedenidir. Karın ağrısı nedeniyle ameliyat edilen 1 yaş altındaki çocukların en önemli ameliyat nedeni bu hastalıktır. 5-12 ay arasındaki erkek çocuklarda daha sık görülür.

Bağırsak kanaması nedir bağırsak kanaması nedenleri nelerdir bağırsak kanamasının tedavisi

Genellikle makattan gelen kan ile belirti verir. Acilen bir hastaneye başvurulması gerekir. Kanamanın bir çok nedeni olabilir.Barsak kanaması, mideden oniki parmak ülserlerinden, bağırsak kanserinden, basur memelerinden gelir. Ülserlilerde gizli kanama denen ve azar azar geldiği için dikkati çekmeyen kan ağır bir kansızlığa sebep olabilir. Kanamalarda dikkatli bir muayene ile sebebi ortaya çıkarılmalıdır.

Bağırsak iltihabı nedir bağırsak iltihabının nedenleri tedavi yöntemleri bağısak iltihabı tedavisi

Beslenme bozuklukları, soğuk veya sıcak içecekler veya kullanılan bazı ilaçlar, hastalığın nedenleri arasındadır. Tıp dilinde kolit denir. Bağırsakları zayıf olan kişilerde görülme sıklığı daha fazladır. Hastalık belirtileri aniden ortaya çıkabileceği gibi yavaş yavaş da gelişebilir. Hastada ishal görülür, karın ağrısı ve yüksek ateş görülür. Dışkısı da kanlıdır. Tedavisi için öncelikle doktora başvurmak gerekir. Doktorunuzun tavsiye

Bağırsak gazı nedir bağırsak gazı nedenleri nelerdir tedavi yöntemleri bagırsak gazı tedavisi

Bağırsak gazı-Flatulans, havanın veya gazın bağırsaklardan rektuma kadar uzanan geçiş yoludur. Buradaki hava veya gaza flatus denir. Biraz flatulans olması oldukça normaldir. Bir insan günde ortalama 8 ile 20 defa arasında gaz çıkartır. Flatulans, genellikle gaz kötü koktuğunda, veya çok sık olduğunda veya uygunsuz zamanlarda problem oluyor. Nedenleri Mide-bağırsak gazı insanlar için farklı anlamlar taşır.