Et alırken dikkat edilecekler
Menu

Et alırken dikkat edilecekler

et baş

Hepimizin sağlığı açısından gerekli olan et, uygun şartlarda üretilip, saklanmadığın da zarar veren bir gıda maddesi oluyor. İçinde bol B vitamini, demir, fosfor, çinko, potasyum bol miktarda olan protein kaynağı eti tüketmediğimiz de çeşitli sağlık sorunları yaşıyoruz. Beslenmemiz açısından gerekli olan eti alırken ve saklarken nelere dikkat etmeliyiz?

et1

Uzmanlar açık et almaktansa ambalajlı et satın almayı öneriyorlar. Çünkü, ambalajlanmış ürünler tazeliği korunan ürünlerdir. Et ürünlerinde ambalaj, etin vakumla havasının çekilmesi ile yapılır. Böylece, bakteri ve mikroplar içinde üreyemez hale getirilir. Tabi ki uygun ısıda saklandığı sürece.

et2

Kırmızı et alırken dikkat edilecekler;

Kırmızı etin hijyeninin sağlanması çok önemlidir. Hijyenik ortamda kesilmeyen ve saklanmayan etlerde, bakteri ve küf oluşumu hızla yayılır. Buda etin sağlığa olan zararını arttırır. Et alırken bu nedenle endüstrileşmiş büyük markaları tercih etmekte fayda var. Etin hijyenin sağlanmasından sonra alışveriş yapılan ortamları kasap ve marketlerin soğuk hava depolarının yeterli şartları sağlamış olması da bir diğer önemli konudur.

et3

Etin ambalajlanmış olarak satıldığı yerlerden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Ambalaj sayesinde hem hijyen hem de lezzeti korunur. Kuru ürünler nemlenmeden, hassas ürünler deforme olmaktan, kesilmiş ürünler yapışmaktan vakumlu ambalaj sayesinde korunur.

Genelde ambalajlı olarak satın aldığınız et, koyu renk olabilir. Bunun nedeni içindeki havanın vakumlanmasıdır. Ambalaj açıldıktan sonra kendi rengine kısa sürede dönecektir. Bir diğer önemli husus, eti buzdolabının derin dondurucusunda dondurup çözdükten sonra hemen hepsini kullanmanız gerekliliğidir. Et çözüldüğü anda hemen pişirilmelidir. Çünkü, hızla içinde bakteri üremektedir. Bu nedenle, etinizi parçalara ayırıp ondan sonra saklayabilir veya kavurup öyle saklayabilirsiniz.

et4

Eti parçalayıp, saklayacaksanız, alüminyum folyoya koyup saklamanız önerilir. Alimünyum folyolar hava geçirmediklerinden eti sağlıklı tutacaklardır. Et saklanırken kesinlikle derin dondurucuda tutulmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.