Estetik burun ameliyatı (Rinoplasti)
Menu

Estetik burun ameliyatı (Rinoplasti)

burun ameliyatları

Burnun tekrar şekillendirilmesi veya şekil bozukluklarının değişimi için yapılan burun ameliyatlarına rinoplasti yani estetik burun ameliyatı denilir. Burun estetiği ameliyatı ile burunda olan şekil bozuklukları, burun ucu ve kemerin değişimi dahil olmak üzere her tür operasyon yapılabilmektedir.

burun estetiği

Burun ameliyatı kimlere uygulanır?

Estetik burun ameliyatı genelde dış görünümünü düzenlemek isteyenlere uygulanır. Bazen, burun kemiğinde eğrilik olan ve nefes almada sorun yaşayan insanlara da uygulanabilir.

Rinoplastide risk var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi estetik burun ameliyatında da riskler vardır. Fakat, deneyimli bir cerrah tarafından ameliyat uygulanırsa sorunlar minimize edilir. Enfeksiyon, burun kanamaları ve anestezi kaynaklı sorunlar yaşanabilir.

Burun estetik ameliyatı nasıl planlanır?

İlk önce bir estetik cerraha gidilir. Doktor burun yapınızı, kıkırdaklarınızı, cilt türü ve yaşınız gibi pek çok noktayı inceler. Daha sonra sizin istediğiniz burun tipi hakkında bilgi alarak size ameliyatta neler yapacağını anlatır. Ayrıca ameliyatta kullanacağı ameliyat tekniği ile anestezi hakkında bilgi verir. Doktorun alerjileriniz dahil olmak üzere kullandığınız tüm ilaçları ve hastalıklarınızı sormasının nedeni  operasyon için önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatları buruna yapılacak olan işleme bağlı olarak yaklaşık 1-3 saat arasında sürmektedir. Ameliyatta öncelikle burun üzerinde olan deri çıkarılır ve burun kemikleri ve kıkırdakları üzerinde yapılan işlem sonrası bu deri tekrar yerine yerleştirilir. Ameliyat sonrasında, burnun üzerine alçı uygulaması yapılır ve burnun iki hava kanalını ayırtan duvarı sabitlemek için tampon yerleştirilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası yüzde oluşan şişlikler ve morluklar gayet doğaldır. Bu sorunlar yaklaşık 1 hafta içinde düzelecektir. 1-2 hafta içinde pansuman ve tamponlar alınır. Ameliyat sonrası baş ve burun ağrısı olabilir. Bunlar ağrı kesiciler ile halledilir. Hasta ameliyat sonrası 1 hafta içinde normal hayatına geri döner. Koşma, yüzme, jimnastik gibi efor harcanan işlerden uzak durulmalıdır. Yaklaşık 2 ay burnunuzu çarpmalardan ve darbelerden korumalısınız.

Burun içi kıkırdak eğriliği (septum deviasyonu)

Nefes almayı zorlaştıran bu durum burun kıkırdak ve kemiklerinde oluşan eğriliktir. Sıklıkla burun tıkanıklığı, horlama, burun içi kuruluk, kanama ve üst solunum yolu enfeksiyonları, baş ağrıları, estetik görünüm bozukluğu, dişlerde gelişim sorunları, orta kulak hastalıkları burun içi kıkırdak eğriliği ile oluşur. Estetik burun ameliyatı ile burunda olan bu eğrilikler düzenlenir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.