Eskrim sporu
Menu

Eskrim sporu

Kılıçla hamle yaparak, rakibine üstünlük sağlama amacı taşıyan dövüş sanatıdır. Bayan ve erkek sporudur. 1896 yılında olimpiyat programına girmiştir. Eskrim, çeviklik, sürat, hızlı karar verme ve refleksleri geliştiren bir spor türüdür. 1928’den 1960’a kadar bütün şampiyonlukları Macar takımları almıştır.

Eskrim sporu nasıl yapılır?

Kullanılan silahlara göre, flöre, epe ve kılıç olmak üzere üç dalda yapılır. Karşılaşmalarda kimse yaralanmasın diye silahların ucunda metal düğmeler bulunur. Eskrim pisti, 12 metre uzunluğunda, 1,8-2 metre genişliktedir. Karşılaşmada amaç, rakibin belirli noktalarına dokunarak puan almaktır. Müsabakalar, 6 dakika ve 5-10 tuş yani dokunma ile sınırlanır. Silahlar, iletken bir kordon ile elektrikli bir panoya bağlıdır. Rakibe dokunulduğuna göstergeler yanar. Plastron denen koruyucu bir yelek, yüzde ise maske bulunur. Eldivenler, dizde biten pantolon ve beyaz çorap giyilmektedir. Flöre, ince ve uzun bir kılıçtır. Kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmıştır. 110 cm. uzunluğunda ve 500 gr. ağırlığındadır. Darbeler, boyun ve kasıklara kadar yapılır. Epe, 110 cm. uzunlukta ve 770 gr. ağırlığındadır. Darbeler vücudun her yerine yapılabilir. Kılıç, sadece erkekler tarafından kullanılır. 105 cm. uzunlukta, 500 gr. ağırlığındadır. Baş ve kol dahil belden yukarı kısımlara darbe yapılır.  Başa darbe, sadece epe ve kılıç müsabakalarında yapılır.

Türkiye’de eskrim

Türkiye’de eskrim’e ilk başlayan kişi Muallim Hüsnü beydir. İlk yetiştirdiği kişiler, Refik, Ömer ve Fuat beylerdir. Bu kişiler, İtalyan subaylara karşı yapılan müsabakalarda başarılar kazanmışlardır. Bu nedenle, harp okullarına eskrim dersleri konulmuştur. Bu gün, devlet konservatuarlarında ve İstanbul belediye konservatuarında eskrim zorunlu ders olarak okutulur. 1923 yılında Türkiye Eskrim Federasyonu kurulmuştur. Balkan şampiyonalarında pek çok başarılar elde eden Türk eskrimciler, bu konuda çok başarılıdırlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.