Ertesi gün hapının yan etkileri
Menu

Ertesi gün hapının yan etkileri

ertesi gün hapı ve yan etkiler

Korunmasız olarak girilen ilişkilerden sonra kullanılan ertesi gün hapları, gebelik riskini ortadan kaldıran ilaçlardır. Ertesi gün hapları var olan gebeliği sonlandırmaz, sadece yumurtanın döllenmesine engel olur. İçerikleri tamamen hormondur. Ertesi gün hapları bir doğum kontrol yöntemi değildir sürekli kullanılmamalıdır. Bu nedenle bazı yan etkilere neden olabilirler.

ertesi gün hapı

Ertesi gün hapı yan etkileri ;

Bulantı ve kusma,

Baş dönmesi ve baş ağrısı,

Yorgunluk ve bitkinlik,

Memelerde aşırı hassasiyet,

Uzun süren adet kanamaları,

Adet düzensizlikleri, kanama, lekelenme,

Alt karın bölgesinde ve kasıklarda sancı ve kramplar,

İshal.

ertesi gün hapı yan etkileri

Ertesi gün hapı kullanılmadan önce mutlak bir doktor kontrolü yapılmalıdır. Bu hapların içinde ki etken maddelere karşı alerjisi olanlarda çok ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Vajinal kanaması, bebek emziren anneler ertesi gün hapı kullanmamalıdır. Ertesi gün hapı kullanıldıktan 1 saat sonra kusma oluşursa hemen bir hastaneye başvurulmalıdır. Diğer türlü görülen yan etkiler, hormonlar düzene girince tamamen ortadan kalkar. Ertesi gün hapı, bir doğum kontrol hapı değildir bu nedenle sürekli kullanım önerilmez.

Ertesi gün hapları kalıcı bir yan etki göstermezler. Bir süre sonra yan etkileri geçmektedir. İçinde hem ostrojen ve progesteron hormonu bulunduran tipleri sıklıkla bulantı ve kusma yapmaktadır. Sadece progesteron hormonu bulunduran tiplerinde bulantı ve kusma görülmemektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.