Erdal İnönü kimdir siyaset hayatı
Menu

Erdal İnönü kimdir siyaset hayatı

erdal inönü

Erdal İnönü kimdir siyaset hayatı

Türkiye Cumhuriyetinin ilk başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün oğlu olan Erdal İnönü1926 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Türkiye’nin başarılı siyaset ve bilim adamıdır. Genelde bilimsel kimliği pek bilinmese de çok başarılı bir bilim ve araştırma adamıdır.

Erdal İnönü’nün hayatı

Ankara’da lise eğitimini bitiren İnönü, 1947 yılında Fizik diploması almış ve Amerika’ya Kaliforniya Teknoloji Üniversitesinde lisans üstü eğitim almıştır. Daha sonra doktora da yapan İnönü, Ankara Üniversitesinde çalışmaya başlamıştır. 1957-60 yıllarında tekrar Amerika’ya giderek Atom Enerjisi hakkında araştırma ve çalışmalar yapmıştır. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde Fizik profesörü olarak 1964-74 yılları arasında çalışmıştır. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve Üniversite Rektörlüğü görevlerini de yapmıştır. 1974 yılında Boğaziçi Üniversitesinde profesör ve dekan olarak çalışmıştır. TÜBİTAK’ta kurucu müdürlük yapmıştır. NATO ve Unesco’da yönetici kurullarda bulunmuştur.

Erdal İnönü siyaset hayatı

1983 yılında Erdal İnönü Sosyal Demokrasi Partisi’ni SODEP’İ kurmuştur. 1993 yılına kadar parti başkanı olarak görevde kalmıştır. 1986 yılında İzmir milletvekili olarak meclise girmiştir. 1991 yılında Doğru Yol Partisi ile SODEP arasında ki koalisyon hükümeti ile başbakan yardımcısı olarak görev almıştır. Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşen SHP, 1995 yılında Erdal İnönü’yü Dış İşleri Bakanı olarak görev almasını sağlamıştır. 1995 yılında aktif siyaseti bırakan İnönü, kitaplar yazmış ve toplantılara katılmıştır. 2006 yılında kan kanserine yakalanan İnönü, Amerika’ya giderek tedavi gördüyse de 31 Ekim 2007 yılında Amerika’da hayata gözlerini yummuştur. Cenazesi 2 Kasımda Ankara’ya gelmiştir. Devlet töreni ardından 4 Kasımda İstanbul’da Zincirlikuyu mezarlığına aile kabristanına defin edilmiştir. Erdal İnönü, esprili ve mütevazi kişiliği ile tanınan bir siyasetçidir. Gösterişten hiç hoşlanmaz ve meclise koruması olmadan yürüyerek geldiği de sıklıkla olurdu. Türk siyasetinde iz bırakan insanlardandır.

Erdal İnönü eserleri

Çıplak Homajen Reaktörler için Ekstrapolasyonun Tanımı Üstüne (1958), 1923-1966 Döneminde Fizik Dalındaki Araştırmalara Türkiye’nin Katkısını Gösteren Bir Bibliyografya ve Bazı Gözlemler (1971), M.Serdaroğlu ile birlikte  Fizikte Grup Kuramı Yöntemleri (1983), Anılar ve Düşünceler (siyaset anıları 1997)
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.