Epilepsi nedir
Menu

Epilepsi nedir

epilepsi baş

Epilepsi tekrarlayan nöbetler ile oluşan nörolojik bir hastalıktır. Belirli bir neden olmadan (travma, uyuşturucu kullanımı) bir kaç kez nöbet geçirdiyseniz epilepsi olabilirsiniz. Hastalar, nöbetler dışında tamamen normaldir.

epilepsi1

Doğumsal kusurlar, yaralanmalar, beyin travması, beyin enfeksiyonları ve beyin tümörleri epilepsi ile sonuçlanabilir. Fakat, hiç bir neden olmaksızın bu hastalığa yakalananlarda vardır. Epilepsi hastaları, geçirdikleri nöbet türüne göre sınıflanırlar. Nöbetler, bölgesel, bilinç kaybı olmayan, bilinç kaybı olanlar, tüm beyni kapsayan büyük nöbetler olarak sınıflanır.

epilepsi2

Epilepsi nasıl tedavi edilir? Epilepsi ilaçlar, ameliyat, epilepsi pili ve diyet ile tedavi edilir. hastaların %90’ı ilaçla tedavi edilirken, yaşam standartları düşenler ameliyat edilir veya pil takılarak kontrol altına alınır. Doktor tarafından verilen ilaçlar düzeni bozulmadan günlük kullanılmalıdır. Çünkü nöbetler bu ilaçlar ile durdurulur.

epilepsi3

İlaç tedavisi yaklaşık 2 yıl kadar sürer. 2 yıl sonrası ilaçlar kesilebilir veya ömür boyu kullanılabilir. İlaç kesilse bile %30 tekrarlama durumu vardır. İlaçlar tedaviden çok epilepsi nöbetlerini kesmektedir. Beyin içinde var olan bir tümör nedeni ile epilepsi geçiriliyorsa, ilaçlar tümörü tedavi edemez. Beyinde epilepsiyi yapan mekanizma kontrol altına alınmaktadır.

epilepsi5

Bazı nöbetler epilepsiye benzer fakat değildir. Bu nöbetler epilepsi ilaçları ile düzelmez. Psikolojik olarak tedavi edilmelidir. Migren, huzursuz bacak sendromu, psikolojik hastalıklar ve nöbetler epilepsiye benzer.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.