Epidural ve spinal anestezi ile sezaryen
Menu

Epidural ve spinal anestezi ile sezaryen

epidural doğum

Sezaryen ameliyatları iki şekilde uygulanır. Belden aşağısı uyuşturulup yapılan ve genel anestezi altında yapılan sezaryenler. Bu iki uygulamada sıklıkla yapılır. Genelde doğum korkusu olan bayanlarda genel anestezi uygulanırken, epidural anestezi ile hem normal doğum hem de ağrısız sezaryen ameliyatı yapılır.

spinal anestezi

Belden aşağısı uyuşturularak yapılan doğumlarda epidural veya spinal anestezi uygulanır. Her iki yöntemde de hastanın bilinci açıktır. Belden aşağısı ve bacaklarını hissetmez. Doğum öncesi anne adayı, oturur vaziyetteyken ince bir iğne ile belden girerek ilaç enjekte edilir. Bu ilacın bebeğe gitmesi mümkün değildir. Normal doğum yapacak olan hamilelere ise bu ilaç çok daha az verilir.

epidural doğum yapma

Spinal ve epidural anestezi farkları nelerdir?

Epidural anestezi ; Belden girilerek, dura adı verilen zara ulaşılır ve bu bölgeye anestezi uygulanır. Bölgenin altında kalan kısımda duyular hissedilmez. Hareket kabiliyeti ortadan kalkar. Doğumlarda bu anestezi daha az verildiğinden hamile kadın bacaklarını hisseder ve oynatabilir.

Spinal anestezi ; Anestezi, dura zarını geçerek direk spinal sıvının içine yapılır.
Aslında spinal ve epidural anestezi birbirine yakın uygulamalardır. Spinal anestezi yapılırken omurilik etrafındaki zar geçilerek,  içerideki omurilik sıvısına ilaç enjekte edilir. Epiduralde ilaç, zarın dışından verilir.

Spinal anestezi de etki hemen başlar, epidural anestezi de ilaç 20-25 dakika sonra etkisini gösterir. Spinal anestezide etki uzun sürer ve tekrarı yapılmaz. Epiduralde ise, hastaya tekrar ilaç verilebilir.

Epidural sonrası katater orada bırakılarak bu bölgeden hastaya ağrı kesici verilebilir. Diğerinde hemen bölge kapatılır.

Bel bölgesinde enfeksiyon, kanama,pıhtılaşma sorunu varsa her iki yöntemde kullanılamaz.
One Response
  1. Will Smith Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.