Engizisyon nedir
Menu

Engizisyon nedir

engi baş

Katolik kilisesinin bir tür mahkemesine verilen isim Engizisyondur. Engizisyon mahkemeleri 1478 yılında kurulmaya başlamıştır ve yaklaşık 300 yıl terör estirmiştir. Pek çok masum insan mahkum edilerek, suçsuz yere akıl almayacak şekillerde cezalandırılmıştır.  

engisizyon1

Engizisyon mahkemeleri, Avrupa’da ilk İspanya’da kurulmuştur.  Yahudi ve Müslümanların zorla Hıristiyan yapılmasından sonra gizlice ibadetlerine devam ediyorlar mı diye kontrol amaçlı kurulmuştur. Fakat zamanla kontrolden çıkmıştır. Yapılan icatları ve sağlık sektöründe olan şifacıları bedenine şeytan girmiş veya cadı diye suçlayarak işkencelerle bu zanları kabul ettirmişlerdir. İnsani olmayan yollarla bu insanları işkence yaparak öldürmüşlerdir. O dönem arasında kavga ve husumet olan herkes birbirini bu mahkemelere cadı veya şeytan olarak ihbar etmiştir.  Böylece kontrolden çıkan ve pek çok insanın en büyük korkusu olan bir dönem yaşanmıştır.      engi3

Orta çağ’da engizisyon 1231 yılında Papa 9. Gregorius tarafından kurulmuştur.  Dine ve papalığa karşı yapılan propagandaları engellemek ve soruşturmak için kurulan bu mahkemelerde mahkum edilenler suçlarını zorla itiraf etseler de kesinlikle yaşayamazlardı.  Roma engizisyonu, katolik kilisesinin öğretilerini korumak için 3. Paulus tarafından 1542 yılında kuruldu.  Calvin ve Luthercilerle uzun süre uğraştı. Daha sonra cadılık ve büyücülük yapanlar ile uğraştılar.

engi4

Engizisyon cezaları arasında, yakmak, kafa kesmek, ayakları kızgın demirler ile dağlamak, deri yüzmek, bir uzuvdan tavana asılmak, suda boğmak, haşlamak gibi insanlık dışı çok uygulama vardır. Bugün bize, insanlık dersi vermeye çalışanlar yakın tarihlerinde ki bu utanç tablosunu iyi düşünmelidirler. Çünkü, aynı tarihlerde bizde dinde hoşgörü ve medeniyet vardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.