Enerji içeceklerindeki tehlike
Menu

Enerji içeceklerindeki tehlike

enerji baş

Son zamanlarda bir furyaya dönen enerji içeceklerini herkesin elinde görüyoruz. Enerji içecekleri, sporcular için üretilmiştir ve enerji sağlarlar. Fakat, enerji içeceklerinin yan etkisi de vardır. Bu nedenle fazlası zararlıdır.

enerji2

Enerji içecekleri başlangıçta sporcuların yorulmasını engellemek için üretilmiştir. Fiziksel performans ve enerji seviyesini arttırırken bir yandan da zihinsel uyarım yapmaktadır. Çeşitli kimyasallar ile güçlendirilen bu içecekleri bugün küçük yaşlarda çocukların elinde bile görüyoruz.

enerji3

Enerji içeceklerinin içinde kafein, B vitaminleri, yüksek şeker oranı ve karbonat bulunur. Bu maddelerin fiziksel etkileri yanı sıra psikolojik etkileri de oluşur. Kişinin bilişsel özellikleri artar, üst vücut yapısında bulunan kaslar güçlenir. Fakat fazla miktarlarda alındıklarında sinirlilik hali, anksiyete görülür. Çünkü, içeceklerin içinde bulunan kafein çay ve kahveden çok daha fazladır.

enerji4

Enerji içeceklerinin yan etkileri;

Uykusuzluk, yüksek tansiyon, kısırlık, kemik erimesi, kalp hastalıkları, sinirlilik, fazla idrara çıkma, aritmi, mide rahatsızlıkları, ülser olarak sayılabilir. Hamile kadınlarda düşük yapma olasılığı yüksektir. Kafeinin yan etkileri kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar az miktarda bile kafeini tolere edemezler. İşte bu kişilerde koma hali bile görülebilir. Ayrıca içinde yüksek oranda şeker olduğundan, enerji içeceklerinin fazlası özellikle diyabetli hastalarda şeker koması yaratabilir. Şeker hastası olmayanlarda insülin direnci gelişebilir. Egzersiz ve spor yapılırken içilen enerji içecekleri çok fazla su kaybı yaratabildiği gibi kalp krizi oluşabilir.

enerji içecekleri1

Enerji içecekleri içinde uyanık olmamızı sağlayan ve fiziksel canlılık veren katkı maddeleri vardır. Alkol ise kaslar dahil olmak üzere rahatlama hissi yaratır. Alkol ile enerji içeceği bir arada kullanıldığında çok tehlikeli olmaktadır. Her iki maddede birleşince ciddi kalp problemleri yaratır. Diüretik olduklarından çok ciddi böbrek sorunları bile oluşabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.