Menu

En yararlı 5 kış meyvesi

Meyveler doğanın bize armağanlarıdır. Onlar sayesinde vitamin ve mineral ihtiyaçlarımızı karşılarız. Kış meyvelerinden özellikle 5 tanesi bizim için çok faydalıdır. İşte yararlı 5 kış meyvesi;

1 – Elma ; Hazmı kolaylaştırması, kolestrolü dengeye sokması ve cildi güzelleştirmesi başlıca faydalarıdır. Her gün 1-2 tane yenilen elma sayesinde dişlerimizde temizlik yaparız, tok kalırız, kan şekerimiz düzene girer, bağırsaklar ve mide düzenli çalışır.

2 – Portakal ; bol C vitamini içeren portakal, vücuda çok faydalıdır. Bol bol tüketildiğinde soğukalgınlığına karşı koruyucudur. Her sabah taze sıkılmış portakal suyu içmek zindelik ve enerji için gereklidir. Ayrıca, portakalın kabuğu kendisi kadar faydalıdır. 1 gün suda bekletip, sonrasında yapılan portakal reçeli çok yararlıdır.

3 – Mandalina ; C vitamini açısından zengin olduğu kadar A ve B grubu vitaminleri açısından da zengindir. Mandalina, kalp krizi riskini azaltır. Kanı temizler, dolaşımı düzene sokar, damar setliği ve felci engeller. Yemeklerden sonra yenilen mandalina ayrıca uyku problemlerine iyi gelir.

4 – Armut ;  Sindirim sisteminin iyi çalışmasına, böbreklere faydası vardır. Kum ve taş döken insanlara bol armut yenilmesi önerilir. İdrar söktürücüdür, kansızlığa iyi gelir. Romatizma, nezle ve sindirim sistemine iyi gelmektedir.

5 – Muz ; Muz özellikle mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Gastrit, ülser, kabızlık ve böbrek iltihaplarında koruyucu ve tedavi edicidir.  Kolestrolü düzenler ve dolaşımı düzene sokar. Enerji verir, grip ve ateşli, rahatsızlıklara iyi gelir.

One Response
  1. cannn

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.