Menu

En ünlü yapışık ikizler

uzun yaşayan yapışık ikizler

Yapışık ikizler tıbbın hala dikkatini çeken bir olgudur. Bazen, normal uzuvları ile tek vücudu paylaşan bazen de, iki ayrı beyin ve iki ayrı yüzü olan bu yapışıklık durumu dünyada rastlanan bir durumdur. Bazen cerrahi müdahale ile ayrılabilen bu insanlar bazen de çok risk taşıdığından ameliyat edilemezler. İşte, ölene kadar yapışık kalan ikizler ;

rosa ve josefa

Rosa ve Josefa Blazek – 43 yıl

1878 yılında şimdiki Çek Cumhuriyetinde doğan Rosa ve Josefa’nın omurgaları birleşikti.  1910 yılında Rosa bir oğlan çocuğu sahibi oldu. O yıllarda yapışık ikizlerin çocuk sahibi olması inanılmaz bir sansasyon yarattı. 1922 yılında ikizler sarılıktan öldü.

lori ve george

Lori ve George Schappell – 52 yaş

1961 yılında Pennslyvania’da doğan ikizler başlarından yapışık doğdular. Başları birleşik olsada yaşamları ve karakterleri birbirinden çok farklı oldu. 2007 yılında Dori, kendini bir erkek gibi hissettiğini söyledi ve ismini değiştirdi. Bu ikizler kaba bir terbiyeye sahipti ve aksilerdi bu nedenle çok da tedavi gördüler. Şu anda 2 odalı bir apartman dairesinde birlikte yaşıyorlar.

millie ve christine

Millie ve Christine McCoy -60 yıl

Kuzey Carolina’da 1851 yılında köle olarak doğan yapışık ikizler hemen sahipleri tarafından satıldılar.  Dünyanın sekizinci harikası veya iki başlı canavar olarak şovlar yaptılar. 1863 yılında serbest bırakıldılar ve 1912 yılında tüberkülozdan öldüler.

daisy ve violet

Daisy ve Violet Hilton – 61 yıl

1908 yılında doğan kardeşler kalça kısımları birleşik doğdular. Genç yaşlarda gösteri dünyasına girdiler. Dans gösterileri ve pek çok müzik aleti çalmayı öğrendiler. Onların hayatı, Brodway müzikallerine ilham kaynağı oldu. İkizler, 1969 yılında yapışık ikizler evlerinde ölü bulundu. Önce Daisy’in yaklaşık 3 gün sonra Violet’in grip nedeni ile öldüğü anlaşıldı.

chang ve eng

Chang ve Eng Bunker -62 yıl

Tayland’da 1811 yılında doğan Siam ikizi olarak bilinen kardeşler gövdelerinden birbirlerine yapışıklardı. 1829 yılında ikizler Çin’den Kuzey Carolina’ya yerleşti. İki kardeş evlendi ve çocukları oldu. İkizler ikisi birden 1974 yılında aynı gün öldüler. Chang,  zatürreden öldükten üç saat sonra kardeşi öldü.

donnie ve ronnie

Donnie ve Ronnie Galyon – 62 yaş

Bu ikizler Dünya Guiennes Rekorlar kitabına alınan yapışık ikizlerdir. 1951 yılında doğan ikizler, hayatları boyunca şov dünyasında çalıştılar. 2009 yılında hastalandılar fakat tıbbi yardımla halen hayattalar. İkizler aynı gövdede tek kişinin bacakları ile yaşıyorlar.

seng ve tang

Seng-Sen ve Tang-Sen – 71 yıl

İki kardeş kendi göğüs çevrelerinden et ve kıkırdak dokusu ile birleşikti. 1866 yılında Çin’de doğdular. Amerika’ya gösteri amaçlı gittiler. Kore ikizleri olarak çok ünlendiler. Daha sonra bronşit oldular ölmek üzereyken, ameliyat ile başarılı bir şekilde birbirlerinden ayrıldılar. Hayatları boyunca bu ameliyata cesaret edilememiştir fakat ayrıldıktan sonra bronşit nedeni ile hayatlarını kaybettiler.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.