En ünlü kraliyet bahçeleri
Menu

En ünlü kraliyet bahçeleri

kraliyet bahçeleri

Dünyada çok önemli bahçeler vardır. Bazı bahçeler, özel çiçeklerin ve endemik türlerin buluştuğu paha biçilmez güzelliktedir. Milyonlarca turist bu bahçeleri dolaşmaktadır. Özel park bahçelerinin yanı sıra kraliyet ailelerinin bahçeleri de çok özeldir. İşte, İngiliz kraliyet ailesinin en fazla turist çeken güzel bahçeleri ;

prens charlesin bahçesi

Highgrove Prens Charles’in bahçesi ;

Highgrove, Galler Prensi Charles ve eşi Camilla’nın yaşadığı evdir. Evin bahçesi, aslında vahşi bir bahçe sayılabilir. Kayın ağaçları, geniş yapraklı çiçekler ve kır çiçeği çayırı vardır. Yaklaşık 2 saat süren bahçe turu bahçede 2 millik yürüyüş ile sürer. Bahçe yolu engebelidir. Özellikle yağmur yağdığında çizme giyilmesi gerekir. Bahçeyi gezmek için özel rezervasyon yaptırılması gerekir.

buckingham sarayı bahçesi

Buckingham Sarayı, Kraliçe’nin Bahçesi ;

Yaklaşık 39 dönüm üzerine kurulu olan Buckingham Sarayı, kraliçenin resmi ikametgahıdır. Sarayın bahçesinin temel özelliği 19. Yüzyılda yapılan üç dönümlük göldür. 156 metrelik otlardan sınır, kapalı kameriye, gül bahçesi bulunur. Ayrıca, İngiltere’nin en büyük bahçe süsü olan 15 metrelik vazo, 20 ton ağırlığında tek parça mermerden oyulmuştur. Nisan, mayıs ve Haziran aylarında bu bahçe özel turlar ile gezilir. Turlarda en fazla 25 kişi olmaktadır.

hampton court sarayı bahçesi

Hampton Court Sarayı Bahçeleri ;

1514 yılında inşa edilen Hampton Court Sarayı, Kral Henry tarafından yapılmıştır. Kraliyet ailesi 18. Yüzyıldan bu yana bu sarayda yaşamaz. Fakat, bahçe ve sarayın dekorasyonu sürekli olarak elden geçirilir. Eşsiz bir bahçeye sahip olan sarayda, 1768 yılında ekilen üzümler hala üretilmektedir. Simetrik bir has bahçe, home park, 700 dönümlük geyik parkı, gül bahçesi, limon bahçesi ile dünyanın en özel bahçeleri arasındadır. Bahçe, yıl boyunca gezilebilmektedir.

mey kalesi bahçesi

Mey Kalesi Bahçeleri ;

İngiltere’nin en kuzey noktasında olan kale, 1952 yılında Kraliçe Elisabeth’in annesi tarafından özel korumaya alınmıştır. Yenilenen ve restore edilen bahçeleri ile meşhur olan bu kale, ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kadife çiçekleri, hercai menekşeler, çulha ve Latin çiçekleri, eski gül türleri ile bezeli bu bahçe çok özel kabul edilir.

wisley bahçesi

Surrey Wisley ;

Kraliyet bahçıvanlık Cemiyeti bahçeleridir. Wisley’deki bahçe, 1903 yılında dünya çapında ünlü bir bahçe olmuştur. Wisley bahçeleri gülleri ile meşhurdur. Ziyaretçiler arasında çok popülerdir.

lady anne bahçesi

Devon Rosemoor ;

1930 yılında Lady Anne ve annesinin sarayı olan bu yer, Londra’nın bombalanmasında Kızıl haç tarafından sığınak olarak kullanıldı. 1988 yılında bahçeler, halka açıldı. Kızılcık ağaçları ve gül bahçeleri ile muhteşem kabul edilir.

harlow carr

Yorkshire Harlow Carr ;

1950 yılında düzenlenmeye başlayan bahçeler, bahçe yolları ve rengarenk görüntüsü ile tanınır. Kraliyet bahçıvanlık Cemiyeti tarafından kontrol altındadır. Dünyanın en özel çiçeklerini barındırması ile bilinir.
One Response
  1. Anonim Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.