Menu

En iyi gişe hasılatı yapan 5 animasyon film

animasyon

Animasyon filmlerinin yarattığı endüstri çok büyüktür. Dünyanın her bölgesinde çocuk ve yetişkinler tarafından çok beğenilen animasyon filmler, son 10 yıl içinde teknolojinin de kullanımı ile çok profesyonel oldular. İşte, dünyanın en iyi ciro yapmış animasyonları ;

buz devri

Buz Devri, Dinazorların Şafağı ; 887 milyon dolar dünya hasılatı ;

Bu seride, bebek dinazorlar çok ilgi çektiler. Üç serinin en iyisi kabul edilen bu filmde, dünya çapında alınan gişe başarısı dikkat çekicidir. Seri her yıl kendini yenileyerek geliyor. yılbaşı gibi zamanlarda küçük kısa metrajlı hikayeler bile çekiliyor. Dünya çapında filmin karakterlerinin oyuncakları bile ayrı bir pazardır.

şrek2

Shrek 2, 920 milyon dolar dünya hasılatı ;

Sherek, tüm zamanların en iyi hasılat yapan filmleri arasındadır. Bu seride, Shrek ve Fionna aile ziyareti için Far Far Away’e giderler. Çılgın çizmeli kedi ve eşek tabiî ki yanlarındadır. Seride, Çizmeli kediyi, Antonio Banderas seslendirdi. Film, pek çok ödül aldı.

nemo

Finding Nemo, 937 milyon dolar dünya hasılatı;

Kayıp olan oğlu Nemo’yu bulmak için yollara düşen baba ve yanında ona arkadaş olan Dory’nin hikayesidir. Dory’i Ellen DeGeneres seslendirmiştir. Pixar’ın bu filmi, animasyon filmleri içinde bir rekor sahibidir. Amerika’da ilk gösterimde 70 milyon dolar kazanmıştır. 2003 yılında en iyi animasyon olmak üzere 35 tane Akademi ödülü almıştır.

despicable

Despicable Me 2, 971 milyon dolar dünya hasılatı ;

Komik sahneleri, sevimli karakterleri ile çocuklar ve yetişkinler için harika bir animasyondur. Filmin müziği listelerde 1 numaraya çıktı. Film Akademi ödüllerine aday oldu. Yaptığı gişe başarısı ile ciddi manada izleyici çekti.

frozen

Frozen, 1.1 milyar dolar dünya hasılatı ;

İki prensesin farklı hayatlarını anlatan film, görselliği ve şarkıları ile dikkat çekti. Dokunduğu her şeyi buza çeviren prensesi kurtarmak için uğraşan kız kardeşini anlatan film, en iyi ciroyu yakaladı. Filmin, Şarkısı en iyi orijinal şarkı Akademi ödülünü aldı.