En iyi 10 Türk filmi
Menu

En iyi 10 Türk filmi

Türk filmleri son yıllarda yurt dışında çok ödül alan ve konu, çekim kalitesi ile dünyayla yarışan bir şekle kavuşmuştur. Bizi gururlandıran bu durum aslında eski zamanlarda çekilmiş bazı filmler içinde geçerli. 2012 yılında yapılan bir anket ile gelmiş geçmiş 10 en iyi Türk filmi seçildi. İşte o liste ;

Eşkiya ; Yavuz Turgul yönetmenliğinde 1996 yılında çevrilen filmin başrolünde Şener Şen oynamaktadır.  Ölümsüz bir aşkın imkansızlığı ve büyük şehirlerde kaybolan değerler filmde çok iyi işlenmiştir. Seyretmediyseniz listenin 1. sırasındaki bu filmi mutlaka seyredin.

Selvi Boylum Al Yazmalım ; Başrollerinde Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın oynadığı ve Atıf Yılmaz tarafından 1978 yılında çevrilen film 2. sıradadır.  Sevgi ve aşk tek başına insana yetmez. Sevgi için emek lazımdır temasını işleyen film mutlaka seyredilmesi gereken bir filmdir.

Hababam Sınıfı ; Ertem Eğilmez tarafından 1975 yılında çevrilen bu filmde baş rollerde Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Munir Özkul ve Adile Naşit oynamaktadır. Sürekli aynı sınıfta kalan ve bir üst sınıfa geçmeyen öğrencilerin neşeli hikayesidir. Türk komedileri arasında bir efsanedir.

Babam ve Oğlum ; Çağan Irmak tarafından 2005 yılında çevrilen ve baş rollerde Çetin Tekindor, Hümeyra ve Fikret Kuşkan’ın oynadığı film konusu ve iyi oyuncu kadrosu ile bizi epeyce ağlatmış ve düşündürmüştür.  Babası ile konuşmayan fakat ölmek üzere olan bir adam, oğlunu hayatta güvenebileceği tek kişi olan babasına emanet etmek için memleketine geri döner.

Züğürt Ağa ; Nesli Çölgeçen tarafından 1985 yılında baş rolünde Şener Şen’in oynadığı film bir komedi-dramdır. Bir ağanın topraklarını satıp, İstanbul’a göç etmesini anlatır. Ağa elindeki tüm parayı bitirir ve karısı onu terkeder. İyi bildiği tek iş olan çiğ köfteciliğe başlar.

Masumiyet ; Zeki Demirkubuz tarafından 1997 yılında çevrilmiştir. Baş rollerde Haluk Bilginer, Derya Alabora oynamıştır.  Bir hayat kadını, sağır ve dilsiz bir kız ve hapisten yeni çıkmış bir adamın hikayesidir.

Ağır Roman ; Mustafa Altıoklar tarafından 1997 yılında çevrilmiştir. Baş rollerde Müjde Ar, Okan Bayülgen ve Mustafa Uğurlu oynamıştır.  Babası tarafından sokak egemenliği bırakılan Okan Bayülgen bu göreve hazır değildir üstelik hayat kadını Müjde Ar’a aşık olmuştur.

Muhsin Bey ; 1987 yılında Yavuz Turgul tarafından yazılan ve yönetilen filmde Şener Şen ve Uğur Yücel oynamıştır. Şöhret olmak isteyen Ali Nazik, eski kafalı ve kurallarına düşkün yapımcı Muhsin bey ile tanışınca gelişen olaylar zinciridir.

Yol ; 1981 yılında Şerif Gönen tarafından çevrilmiştir. Başrolde Tarık Akan oynamıştır. Sıkıyönetim zamanı evlerine ve köylerine dönmek için yola çıkan 5 mahkümun yolda yaşadıklarını anlatır.

Neşeli Günler ; Orhan Aksoy tarafından 1978 yılında çevrilmiştir. Bir ailenin birbiri ile çekişmeleri ve barışmalarını anlatır. Komedi filmleri arasında özel bir yeri vardır.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.